Co to jest chiller i jak działa w systemie chłodniczym?

0

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynkach jeszcze nigdy nie było tak proste, jak obecnie. Jest to oczywiście zasługa coraz powszechniej dostępnej klimatyzacji. Jeszcze do niedawna najbardziej popularna była ta, w której jako czynnik chłodzący wykorzystywany był freon. Substancja ta ma bardzo szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. W ogromnym stopniu przyczynia się do powiększania efektu cieplarnianego. Od jej stosowania zaczęto więc odchodzić. W efekcie na rynku pojawiły się systemy chłodnicze wykorzystujące wodę lodową.

Co to jest chiller?

Woda lodowa wykorzystywana jest w zarówno w domowej, jak i przemysłowej klimatyzacji. Dzięki niej urządzenie może działać naprawdę bardzo efektywnie, a procesy technologiczne mogą odbywać się bez najmniejszych zakłóceń. Chiller to nic innego, jak agregat służący do wytwarzania wody lodowej w miejscu, w którym będzie ona wykorzystywana. Występuje on w różnych rodzajach, dlatego znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Niektórzy spośród producentów mają w swojej ofercie urządzenia te zaprojektowane specjalnie z myślą w placówkach handlowych, usługowych i przemysłowych. Można je spotkać między innymi w sklepach i hotelach. Jeśli temat ten Cię zainteresował, to więcej informacji o tym, co to jest chiller i jak działa w systemie chłodniczym znajdziesz w artykule zamieszczonych na stronie https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ranges/chiller.

Chiller – czym charakteryzuje się to urządzenie?

Najbardziej zaawansowane modele chillerów najnowszej generacji posiadają kompaktowe rozmiary, dzięki czemu zajmują niewielką powierzchnię. Są też zróżnicowane pod względem maksymalnej mocy. Na rynku do wyboru są urządzenia mające 60, 75, 130, a nawet 170 kW. Dzięki temu każdy może wybrać agregat do wytwarzania wody lodowej, którego moc najlepiej odpowiada jego potrzebom. Na szczególną uwagę zasługują chillery z funkcją grzania, czyli wyposażone w ekologiczną pompę ciepła. Ich cechą charakterystyczną jest szeroki zakres pracy zarówno w trybie chłodzenia, jak i grzania.