Jakie patelnie są niezbędne w każdej kuchni?

0

Jedna patelnia uniwersalna do wszystkich potraw i dań? Kiedyś tak, dziś już nie. Obecnie możemy korzystać z różnego rodzaju patelni – odmiennych zarówno pod względem kształtów, rozmiarów, jak i wykonania. Na jakie patelnie warto postawić? W co wyposażyć w swoją kuchnię, by gotować zdrowo i móc przyrządzać najrozmaitsze dania?

Patelnie – czym się kierować podczas wybierania

W pierwszej kolejności warto rozważyć, jakie patelnie mamy na wyposażeniu, a jakich nam brakuje. Warto także uwzględnić, jakiego typu dania najczęściej przygotowujemy, bo od tego zależy kształt czy rozmiar patelni.

Równie ważna jest jakość wykonania, a tę są w stanie zaoferować renomowane marki. Mowa o naczyniach, które mogą bazować na różnych materiałach, a ta cecha determinuje ich możliwości zastosowania, trwałość oraz estetykę.

Patelnia do naleśników – dla całej rodziny

Jeśli na kuchennym wyposażeniu jest już uniwersalna, duża i głęboka patelnia do smażenia czy duszenia, na jaką jeszcze warto postawić? Świetnym rozwiązaniem będzie patelnia do naleśników, dzięki której przygotujemy to ulubione danie dla całej rodziny.

Patelnie naleśnikowe są płaskie, mają niskie ranty, dlatego pozwalają na wygodne smażenie naleśników, bez ich przywierania oraz problemów z obracaniem. Zajmują niewiele miejsca, są lekkie, a przy tym pozwalają na przyrządzanie naleśników w wielu wersjach.

Patelnia z pokrywką – dla zdrowego i bezpiecznego gotowania

Patelnia z pokrywką to świetny wybór, gdy smażymy, ale i dusimy na kuchence. Przede wszystkim dobrze dopasowana pokrywka chroni przed opryskaniem tłuszczem podczas smażenia czy zabrudzeniem kuchenki w trakcie przyrządzania rozmaitych dań. Chroni również osobę gotującą przed poparzeniem gorącą potrawą.

Dzięki pokrywce można skrócić czas duszenia czy smażenia, ponieważ ciepło jest równomiernie rozprowadzane, nie tracimy go bezpowrotnie. Co więcej, np. duszone mięso zachowuje wilgotność.

Patelnia do jajek sadzonych – dla estetycznego podania

Kto z nas choć raz próbował usmażyć idealne jajka sadzone doskonale zdaje sobie sprawę, że bywa to wyzwaniem. Patelnia do jajek sadzonych znacząco ułatwia ich przyrządzanie. Najczęściej posiada bowiem powłokę zapobiegającą przywieraniu, więc nie wymaga użycia dużych ilości tłuszczu.

Ponadto na rynku można znaleźć patelnie do jajek sadzonych, które mają wykonane otwory w rozmaitych kształtach, a to wpływa na możliwość uzyskania jajka sadzonego w ciekawej formie, równie wyjątkowo prezentującej się na talerzu.

Patelnia żeliwna, ceramiczna czy teflonowa?

Na rynku znajdujemy patelnie wykonane z różnych materiałów – żeliwne, ceramiczne czy teflonowe. Które z nich warto wybierać? Każda ma zalety i wady.

Patelnia żeliwna jest ciężka i kosztowna w zakupie, ale można jej używać zarówno na kuchence, jak i w piekarniku. Równomiernie rozprowadza ciepło i wymaga zastosowania minimalnej ilości tłuszczu podczas gotowania. Patelnia teflonowa jest znacznie lżejsza i daje szansę na smażenie bez dodatku tłuszczu, co oznacza zdrowe gotowanie. Trzeba jednak uważać na zarysowania, bo uszkodzony teflon wydziela szkodliwe związki. Z kolei patelnia ceramiczna posiada nieprzywierającą powłokę i jest odporna nawet na używanie metalowych sztućców. Nie nadaje się jednak do mycia w zmywarce.

Najlepsze patelnie to zatem te, które dopasujemy do indywidualnych potrzeb, nie tylko możliwości finansowych, ale i metod przyrządzania dań oraz najchętniej przygotowywanych posiłków.