W planie PE na najbliższy tydzień m.in. wydarzenia towarzyszące Międzynarodowemu Dniu Kobiet

0

Głosowanie komisji nad strategią ochrony praw dziecka, wydarzenia towarzyszące Międzynarodowemu Dniu Kobiet oraz przygotowania do sesji plenarnej – w planie Parlamentu Europejskiego na najbliższy tydzień.

Sytuacja na Wyspach Kanaryjskich

W poniedziałek Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych będzie debatować o sytuacji uchodźców w rejonie zachodniej części Morza Śródziemnego i na Wyspach Kanaryjskich. Jak zauważono w komunikacie europarlamentu, liczba przybywających na wyspy drogą morską wzrosła w drugiej połowie 2020 roku, podczas gdy ograniczone możliwości przyjęcia migrantów i sytuacja związana z pandemią spowodowały pogorszenie warunków humanitarnych. W spotkaniu z posłami wezmą udział komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson, premier rządu Wysp Kanaryjskich Ángel Víctor Torres oraz przedstawiciele organizacji pozarządowej Hiszpańska Komisja Pomocy Uchodźcom (CEAR).

Ochrona praw dziecka

We wtorek Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych podda pod głosowanie parlamentarny projekt strategii ochrony praw dziecka. W komunikacie PE podano, że w projekcie znalazły się propozycje tego, jak lepiej chronić dzieci przed przemocą, zapewnić im lepszą edukację i zdrowie psychiczne oraz zadbać o włączenie cyfrowe i kwestie LGBTI, biorąc pod uwagę także sytuację spowodowaną pandemią COVD-19.

Webinarium dla dziennikarzy z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet

W środę służby prasowe europarlamentu organizują webinarium z udziałem posłów do PE pt. „Przywództwo kobiet w walce przeciwko COVID-19”. Tematem przewodnim będzie praca naukowczyń i opiekunek, a wśród zaproszonych gości znalazły się m.in. profesor dr Katalina Karikó, węgierska biochemiczka odpowiedzialna za opracowanie technologii mRNA, oraz dr Maria Rosaria Capobianchi, która kierowała pracami włoskiego zespołu odpowiedzialnego za pierwsze wyizolowanie wirusa COVID-19.

Spotkanie wysokiego szczebla: „Jesteśmy silne: przywództwo kobiet w walce z COVID-19”

W czwartek w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet 2021 posłowie do PE i posłowie parlamentów narodowych będą uczestniczyć w spotkaniu wysokiego szczebla zorganizowanym przez Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia zatytułowanym „Jesteśmy silne: przywództwo kobiet w walce z COVID-19”. Obecny będzie m.in. przewodniczący PE David Sassoli, prezydent Grecji Katerina Sakellaropoulou, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, komisarz Helena Dalli oraz pracowniczki pierwszej linii frontu walki z wirusem i inni goście.

Przygotowania do sesji plenarnej

Jak poinformowano w komunikacie PE, grupy polityczne będą debatować o nadchodzącej sesji plenarnej (8-11 marca), podczas której posłowie zagłosują nad programem EU4Health, służącym poprawie sytuacji służby zdrowia w przypadku przyszłych zagrożeń i pandemii. PE zajmie się też programem InvestEU, z którego ma pochodzić około 400 miliardów euro na inwestycje związane ze zrównoważoną odbudową gospodarki. Ponadto europosłowie wezmą na warsztat zachowywanie należytej staranności i odpowiedzialności przez korporacje, otwierając drogę do nowego unijnego prawa, zgodnie z którym wielkie firmy musiałby wpisać w swoje wartości przestrzeganie praw człowieka i standardów ochrony środowiska.

„8 marca Parlament uczci Międzynarodowy Dzień Kobiet i podda debacie i głosowaniu podatek węglowy od importu do EU, zwiększający globalną świadomość problemów klimatycznych. Skupi się także na semestrze europejskim, rządowych próbach uciszenia wolnych mediów w Polsce i na Węgrzech oraz kwestii unikania płacenia podatków w UE po aferze Open Lux” – wskazano w komunikacie.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News