Sportowcy w mundurach. Historia i współczesność

0

„Kiedy zgłosiłem się do odbycia zasadniczej służby wojskowej jako 19-latek, byłem pełen obaw. Szybko zrozumiałem jednak, że istnieje silna analogia między sportem a służbą w wojsku. I żołnierz, i sportowiec muszą być twardzi” – mówił Józef Tracz, zapaśnik, wicemistrz olimpijski z Barcelony (1992) i dwukrotny brązowy medalista igrzysk olimpijskich: w Seulu (1988) i Atlancie (1996) podczas premiery książki „Sportowcy w mundurach. Historie reprezentantów Polski – żołnierzy Wojska Polskiego”.

Tworząc kolejną z cyklu sportowych opowieści, Instytut Łukasiewicza wskazuje na silne powiązanie sportu z armią w historii II i III Rzeczpospolitej. „Książka trafia do czytelników w czasie, gdy od kilkunastu miesięcy wieści z frontu stanowią element naszej codzienności. W kontekście bezpośredniego zagrożenia powracają pytania o zdolność do obrony przed potencjalnym agresorem – zwrócił uwagę Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza. – Dla środowiska młodych sportowców, do których adresujemy tę publikację, namacalny staje się związek pomiędzy reprezentowaniem kraju w zawodach sportowych (w warunkach pokoju) a zdolnością do obrony ojczyzny (w warunkach wojny). Tego rodzaju doświadczenie jest wszak udziałem naszych ukraińskich przyjaciół, którzy jednego dnia prowadzili zmagania na międzynarodowych arenach sportowych, a następnego z bronią w ręku podjęli walkę o ojczyznę”.

„Mamy obecnie ponad 200 etatów żołnierzy-sportowców w CWZS. Pomagamy im wszystkim w dwutorowej karierze i jestem dumny z tego, że większość sportowców po zakończeniu kariery chce kontynuować służbę w wojsku” – mówił kmdr por. Janusz Porycz, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

W historycznym wstępie autorzy książki pokazują, że już w pierwszych miesiącach obudowy polskiej państwowości po 1918 r. elity polityczne i wojskowe traktowały usportowienie społeczeństwa – zwłaszcza żołnierzy – jako jeden z fundamentów militarnej siły narodu. Na kolejnych stronach kilkunastu sportowców – żołnierzy opowiada o tym, czym w warunkach pokoju są dla nich etos munduru i patriotyzm. Bohaterowie dzielą się refleksjami na temat służby w wojsku, a także wspominają własne sportowe sukcesy i zmagania.

„Sport dał mi odwagę, która motywowała do tego, by pokazać, co potrafię także jako żołnierz – zauważył Mariusz Jędra, srebrny medalista mistrzostw świata (1997) i mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii ciężkiej, olimpijczyk z Sydney (2000), starszy chorąży sztabowy Wojska Polskiego. – Zachęcam wszystkich młodych ludzi, by założyli mundur. Będąc już na emeryturze, ciągle uważam, że wojsko to szkoła życia i przygoda, która procentuje. Uczestniczyłem w misji w Libanie w 2008 r., która stanowiła cenne doświadczenie”.

Również lekkoatleta Łukasz Krawczuk zwracał uwagę, że wojsko i sport doskonale się uzupełniają.

„Wojsko Polskie pomogło wielu młodym, zdolnym zawodnikom. Gdyby nie armia, nie byłoby tylu pięknych karier sportowych i tylu medali, łącznie z olimpijskimi – mówił czterystumetrowiec, halowy mistrz Europy (2017) i mistrz świata (2018) w sztafecie 4×400 m. – Jako młody sportowiec kształtowałem w sobie sumienność, systematyczność, wytrwałość. Uczyłem się ciężkiej pracy. I to przełożyło się na służbę w wojsku, te cechy bardzo mi się przydały”.

Na spotkaniu z okazji premiery książki obecni byli m.in. Maciej Biernat z Centralnej Biblioteki Wojskowej w zastępstwie dyrektora dr. Jana Tarczyńskiego oraz dr Marcin Ochman z Muzeum Wojska Polskiego.

W wydarzeniu licznie udział wzięła młodzież – główni adresaci projektu. W ponad 100-osobowej grupie byli m.in. uczniowie LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. gen. broni Władysława Andersa, LIX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego oraz klasy mundurowej Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie.

Publikacje trafiły bezpłatnie do uczniów liceów ogólnokształcących o profilu sportowym – przede wszystkim Szkół Mistrzostwa Sportowego, a także liceów z oddziałami sportowymi i klasami o profilu mundurowym. Wydawnictwa są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wszystkie wywiady z żołnierzami – sportowcami można znaleźć na stronie www.sportowcywmundurach.pl.

Źródło informacji: Instytut Łukasiewicza