Faktury VAT – rzeczywistość wszystkich przedsiębiorców

0

Faktury VAT to jeden z elementów, który kojarzony jest z prowadzeniem firmy. Jest to dokument, który jest potwierdzeniem dla dokonania transakcji opodatkowanej. To właśnie dzięki nim będzie można rozliczać się w prawidłowy sposób z urzędami. Wszystkie osoby, jakie muszą doprowadzić do rozliczania podatku od towarów lub usług, są zobowiązane do tego, aby taki dokument wystawić.

Faktura VAT dla nabywcy towarów

Aktualnie do dyspozycji są nawet faktury elektroniczne, jakie można w dowolnej chwili wydrukować, jeżeli tylko będzie taka konieczność. Przedsiębiorca musi taki dokument wystawić nabywcy w momencie, kiedy dojdzie do zakończenia dostawy towarów – jeżeli takowa faktycznie będzie się odbywać.

Trzeba tylko mieć świadomość tego, jak owe dokumenty powinny zostać wystawione. Wpisując w Google „wzory faktury VAT„, można dowiedzieć się, jakie następujące elementy taki dokument musi posiadać. Wśród nich można wymienić m.in.:

 • daty wystawienia faktury;
 • kolejny numer FV, który będzie nadawany w serii;
 • dane podatnika, który sprzedaje towary lub usługi;
 • „numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał towary lub usługi”;
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, ewentualnie może być to data, kiedy doszło do zapłaty, jeżeli jest ona w stanie do zidentyfikowania i jest ona inna niż data wystawienia FV;
 • dane nabywcy towarów lub usług;
 • sumę wartości sprzedaży netto.

To tylko kilka z wielu elementów, jakie muszą znaleźć się na fakturze, która odnosi się do sprzedaży towaru lub usługi. Należy uwzględnić także to, że jeżeli FV dotyczy wykonania usługi, należy dokładnie opisać, o co chodziło. Nie można zapomnieć o uwzględnieniu poszczególnych stawek podatku. Wystawienie faktury musi odbywać się w określonym czasie, aby rozliczenie podatku VAT mogło odbyć się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czy można wystawić fakturę VAT po angielsku?

Wystawianie faktur w innych językach już nikogo tak naprawdę nie dziwi. Sprzedaż towarów i usług do innych krajów pomaga rozwinąć wielu firmom swoje możliwości. Faktura po angielsku może zostać wystawiona nie tylko dla klientów pochodzących z innych krajów, ale także dla polskich przedsiębiorców. Wyjątkiem są jednostki prawa publicznego i osoby fizyczne, jakie nie prowadzą działalności gospodarczej. Im to należy wręczyć FV, jakie wystawione są w języku polskim.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli ktoś otrzymuje FV w języku obcym w innej walucie, musi doprowadzić do jej przeliczenia na polskie złotówki. Faktury, jakie wystawiane są po angielsku, muszą zawierać takie same dane, jak to jest w przypadku polskich dokumentów. Nie można zapomnieć o tym, aby podać kwoty podatku, kwotę należności ogółem, daty, nazwy, itd.

Czy można wystawić fakturę bez VAT?

To kolejny dokument wystawiony w polskich realiach. W Google wystarczy wpisać „wzory faktury bez vat„. Różnica pomiędzy vatowską a tą nie jest duża. Warto jednak po kolei wymienić wszystkie elementy, jakie odnoszą się do tego dokumentu, aby mieć pełną świadomość tego, czego w tym przypadku nie można wpisywać. Mowa tu mianowicie o takich elementach jak:

 • data wystawienia FV;
 • kolejny numer, który zostanie przypisany do dokumentu;
 • dane podatnika i nabywcy, łącznie z adresami siedzib;
 • numer, który pomaga w identyfikacji, jeżeli chodzi o rozliczenia podatku VAT;
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, ewentualnie może być to data, kiedy doszło do zapłaty, jeżeli jest ona w stanie do zidentyfikowania i jest ona inna niż data wystawienia FV;
 • nazwa zakupionych towarów lub wykonanych usług;
 • miara i ilość towarów lub usług, jakie zostały wykonane na poczet nabywcy;
 • cena jednostkowa dla poszczególnych towarów lub usług (chodzi o cenę netto);
 • ewentualne obniżki lub upusty, jeżeli te faktycznie zostały przyznane klientowi, wyjątkiem są te sytuacje, jeżeli zostały one wcześniej uznane w cenie netto;
 • wartość całej sprzedaży netto bez kwoty podatku;
 • kwotę należności ogółem.

Jeżeli ktoś chciałby mieć pewność, jakie dokładnie elementy należy pominąć, powinien skorzystać z profesjonalnej pomocy księgowych, którzy mają odpowiednią wiedzę. Dzięki temu będą oni wiedzieć, jak takie dokumenty faktycznie należy wystawiać.

Programy do faktur VAT – wsparcie dla księgowych

W obecnych czasach biura rachunkowe korzystają ze wsparcia, jakie są w stanie zapewnić programy księgowe. Można je kupić z pełną aktualizacją. Mają one tą zaletę, że pozwalają na łatwiejsze wystawienie wszystkich dokumentów – łącznie z obliczaniem skomplikowanych kwot stawek podatku, jakie wielu osobom sprawiają trudność.

Wystarczy tylko wpisać odpowiednie dane (w tym nazwę podatnika i nabywcy), aby program księgowy samodzielnie był w stanie wygenerować taki dokument, który będzie można wręczyć nie tylko nabywcy, ale także przedstawić w urzędzie skarbowym – jeżeli faktycznie będzie taka konieczność.

W ofercie znaleźć można programy, jakie dedykowane są do obsługi małej księgowości i magazynów.