Sprzątaj efektywnie: jakie odkurzacze i akcesoria ułatwiają odkurzanie?

0

Sprzątanie nie należy do ulubionych czynności Polaków, choć nie ma co oszukiwać – lubimy, gdy jest czysto. Niestety porządek nie chce brać przykładu z bałaganu i robić się sam. Są natomiast sprytne sposoby, by trochę mu w tym pomóc. Wbrew pozorom bowiem sprzątanie nie musi być ciężką pracą, a wybór odkurzacza i dostępnych akcesoriów ma kolosalny wpływ na tempo pojawiania się porządku i czystości.

Jaki odkurzacz wybrać?

To pytanie bardzo często pojawia się w internetowych wyszukiwarkach i niestety świadczy o nieznajomości tematu. Na rynku jest bowiem tak wiele odkurzaczy różniących się między sobą zarówno detalami, jak i istotnymi szczegółami, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki będzie najlepszy.

Warto natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że do wyboru mamy odkurzacze tradycyjne i pionowe, odkurzacze przemysłowe do pracy na mokro i odkurzacze piorące. To nie jest to samo! Od dawna na rynku są odkurzacze bezworkowe, jednak nie oznacza to, że wszystkie modele są ich pozbawione. Kupując odkurzacz, warto więc zwrócić uwagę na wiele istotnych parametrów – moc ssania, wielkość pojemnika, liczba i rodzaj końcówek, sposób zasilania, wielkość itp.

Przy wyborze komfortowego odkurzacza liczą się nawet takie drobiazgi jak to, czy szczotka ssąca jest obrotowa i czy ma podświetlenie LED. Pozornie to zbytek luksusu, w rzeczywistości akcesoria, dzięki którym sprząta się szybciej i dokładniej.

Jak wybrać dobry odkurzacz. Lepszy będzie tradycyjny, czy pionowy?

Odkurzacze pionowe to hit ostatnich lat. Co prawda sceptycy wróżyli im krótkotrwały sukces, ale wszystko wskazuje na to, że nie mieli racji. Co przemawia za kupnem odkurzacza pionowego?

Zdecydowana większość odkurzaczy pionowych to odkurzacze bezprzewodowe, co znacząco ułatwia manewrowanie nimi, a swoboda w przemieszczaniu się nie jest ograniczona do długości przewodu elektrycznego. Przezroczysty pojemnik na kurz pozwala na bieżąco monitorować stopień napełnienia. Niska waga odkurzacza pionowego pozwala go łatwo podnieść, by np. pozbierać kurze i pajęczyny lubiące się zbierać na styku ściany i sufitu.

Warto zauważyć, że niektóre modele odkurzaczy pionowych można zamienić w odkurzacze ręczne, by było jeszcze wygodniej sprzątać w trudno dostępnych miejscach.

Ponadto odkurzacze pionowe (np. OB100) zajmują bardzo mało miejsca i nie ma problemu z ich przechowywaniem.

Z kolei tradycyjne odkurzacze w niektórych przypadkach mają większą siłę ssania, a czas ich pracy ze względu na zasilanie sieciowe jest zdecydowanie dłuższy.

Odkurzacze przemysłowe z kolei, zwane też odkurzaczami do pracy na mokro (choć nie wszystkie mają tę funkcję) sprawdzą się zarówno przy codziennych porządkach, jak i tych generalnych, np. po remoncie. Takim odkurzaczem można zbierać pył, gruz, sadze, a także – jeśli producent dopuszcza taką możliwość – rozlaną wodę.

Czy odkurzaczem można myć podłogi?

Nie każdy odkurzacz ma funkcję prania i nadaje się do mycia podłóg lub prania dywanów, ale i na to jest rada. Wystarczy kupić pasującą nasadkę mopującą, by w łatwy sposób zamienić odkurzacz w mop. Do wspomnianego wyżej odkurzacza pionowego OB100 będzie to nakładka o symbolu OBZ100. Dzięki temu można wygodnie, bez schylania się, myć terakotę, parkiet, gres, wykładzinę PCV, czyli każdy rodzaj podłogi, który umylibyśmy tradycyjnym mopem.