Tajniki żywienia koni sportowych… i nie tylko

0

Konie sportowe mają specyficzne potrzeby żywieniowe ze względu na znacznie wyższy poziom aktywności fizycznej w porównaniu do koni rekreacyjnych czy hodowlanych. Zawodnicy często stosują pasze treściwe, aby dostarczyć koniom dodatkowe kalorie, białko, witaminy i minerały, których nie można dostarczyć jedynie za pomocą siana. Treściwe pasze to mieszanki składników, które dostarczają wysoce skoncentrowane kalorie oraz inne składniki odżywcze. Mogą one zawierać zboża (jak owies, jęczmień czy kukurydza), rośliny strączkowe, oleje roślinne, witaminy, minerały oraz wiele innych składników odżywczych, których w swoim składzie niestety nie mają pasze objętościowe.

Pasze treściwe oraz ich zalety

Wyjątkowa receptura mieszanki opiera się na starannie selekcjonowanych składnikach, niezbędnych w żywieniu koni oraz dietetyce klinicznej koni rasowych. Poniżej przedstawiamy kilka głównych powodów, dla których warto stosować treściwe pasze, zarówno dla koni pracujących, jak i sportowych.

  • Dostarczają dużo energii. Konie sportowe potrzebują więcej energii ze względu na swój wysiłek fizyczny. Zawodnicy często korzystają z tłuszczu jako źródła energii, ponieważ jest bardziej skoncentrowany niż węglowodany i może być łatwiej trawiony przez konia, powodując mniej problemów trawiennych.
  • Odpowiednia ilość białka. Zbilansowana mieszanka terapeutyczna oparta na wyższej zawartości białka w diecie jest odpowiednia dla młodych koni. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar białka może prowadzić do problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest dostosowanie ilości do rzeczywistych potrzeb koni starszych.
  • Dopasowanie paszy do potrzeb konia. Nie wszystkie konie potrzebują tej samej paszy. Wysokoenergetyczna pasza dla koni może nie być odpowiednia dla zwierząt, który łatwo przybierają na wadze czy są bardziej nerwowe.
  • Częstość karmienia. Dzięki paszom zamiast dwóch dużych posiłków dziennie, można podawać koniowi mniejsze porcje paszy kilka razy dziennie. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie, które zapobiega problemom trawiennym i naśladuje naturalne nawyki żywieniowe konia.

Dobrej jakości karma, która została odpowiednio dobrana do potrzeb konia, wspomaga prawidłowy metabolizm cukrów, przyczyniając się do poprawy zdrowia zwierzęcia oraz jego kondycji. Oferowane przez nas pasze dla zwierząt wspomagają aktywność konia, mogąc być głównym rodzajem jego pożywienia. Pasze te są polecane zarówno w przypadku codziennych treningów, jak i dla koni ciężko pracujących.