Home LifeStyle Cyberbezpieczeństwo – dlaczego warto dowiedzieć się o nim więcej?

Cyberbezpieczeństwo – dlaczego warto dowiedzieć się o nim więcej?

0

Każdy z nas obecnie żyje w świecie dynamicznego rozwoju nowych technologii oraz postępującej cyfryzacji. Nie wyobrażamy sobie „bycia offline” nawet przez kilka sekund. To właśnie za pośrednictwem Internetu czerpiemy rozrywkę, kontaktujemy się ze znajomymi i rodziną, a także wypełniamy obowiązki szkolne i zawodowe. Jednak pojęcie cyberbezpieczeństwa dalej nie zakorzeniło się wystarczająco w naszej świadomości. Dlaczego mimo wszystko istotne jest to, by dowiedzieć się o nim więcej?

Cyberbezpieczeństwo – jak można je interpretować?

Chyba każdemu z nas znane jest powiedzenie, że: „ w Internecie nikt nie jest anonimowy”. Prawda jest taka, że szereg algorytmów śledzi nasz każdy ruch, a także dokładnie bada nasze preferencje. Na pierwszy rzut oka, można odnieść wrażenie, że przecież nie ma w tym nic złego. Dzięki temu oglądamy personalizowane reklamy czy kampanie produktowe, które faktycznie zgodne są z naszymi zainteresowaniami. Jednak wielu użytkowników sieci wciąż nie jest świadomym tego, że wraz z rozwojem internetowych narzędzi, rozwija się także cyberprzestępstwo. Hakerzy coraz sprawniej znajdują luki w zabezpieczeniach – nie tylko w odniesieniu do komputerów osób prywatnych, ale także i całych systemów organizacji i przedsiębiorstw. W tym momencie uwidacznia się rola cyberbezpieczeństwa. Jest to szereg działań, narzędzi, a także niezbędna wiedza, która pomoże się przed takimi atakami chronić. Oczywiście, nie zawsze będzie to możliwe. Jednak unikając ryzykownych zachowań w sieci, można zminimalizować ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępcy.

Czy cyberbezpieczeństwo jest doktryną, z którą warto się utożsamić?

Cyberbezpieczeństwo to jedna z tych doktryn, które nie ma związku z militarism, polityką lub filozofią. Można śmiało powiedzieć, że jest to raczej doktryna stworzona na potrzeby współczesnego społeczeństwa online. W dzisiejszych czasach coraz to młodsze osoby nie są w stanie przetrwać dnia bez dostępu do sieci. Nie ma również dnia, by hakerzy i cyberprzestępcy nie wynaleźli całkiem nowych sposobów na to, jak przełamać schemat zabezpieczeń i wejść w posiadanie wrażliwych danych nieświadomego użytkownika. Utożsamianie się z cyberbezpieczeństwem i podnajmowanie działań, które przez tę doktrynę są zalecane, jest tak naprawdę dbaniem o własną prywatność oraz pełne bezpieczeństwo podczas beztroskiego surfowania po sieci. Co ciekawe, tyczy się to nie tylko użytkowników dorosłych, ale także i dzieci, które coraz częściej dysponują kontami na popularnych portalach społecznościowych. Dzieci rzadko kiedy są w stanie dostrzec niebezpieczeństwo, czekające na nie w sieci. W tym wypadku, to rodzice powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za uświadamianie najmłodszych.

W jaki sposób można zgłębiać wiedzę o cyberbezpieczeństwie?

Choć wydawać się może, że każdy z nas doskonale wie, jak chronić się przez zagrożeniami w sieci, to jednak zasady i rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa zmieniają się w wyjątkowo dynamiczny sposób. Warto skorzystać z całkowicie darmowych stron jak np. instytutcyber.pl. Można tam znaleźć wiele, przydatnych publikacji, podcastów czy webinarów, które zgłębiają poszczególne problemy związane z cyberbezpieczeństwem, a także proponują ich rozwiązania. Poświecenie chwili czasu na to, by zgłębić naszą wiedzę z tego zakresu nic nas nie kosztuje. Można powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie – dzięki temu, możemy wiele zaoszczędzić, nie narażając się na ataki ze strony zorganizowanych grup cyberprzestępczych. Warto mieć ten aspekt na uwadze.

NO COMMENTS

Exit mobile version