Cyberbezpieczeństwo – dlaczego warto dowiedzieć się o nim więcej?

0

Każdy z nas obecnie żyje w świecie dynamicznego rozwoju nowych technologii oraz postępującej cyfryzacji. Nie wyobrażamy sobie „bycia offline” nawet przez kilka sekund. To właśnie za pośrednictwem Internetu czerpiemy rozrywkę, kontaktujemy się ze znajomymi i rodziną, a także wypełniamy obowiązki szkolne i zawodowe. Jednak pojęcie cyberbezpieczeństwa dalej nie zakorzeniło się wystarczająco w naszej świadomości. Dlaczego mimo wszystko istotne jest to, by dowiedzieć się o nim więcej?

Cyberbezpieczeństwo – jak można je interpretować?

Chyba każdemu z nas znane jest powiedzenie, że: „ w Internecie nikt nie jest anonimowy”. Prawda jest taka, że szereg algorytmów śledzi nasz każdy ruch, a także dokładnie bada nasze preferencje. Na pierwszy rzut oka, można odnieść wrażenie, że przecież nie ma w tym nic złego. Dzięki temu oglądamy personalizowane reklamy czy kampanie produktowe, które faktycznie zgodne są z naszymi zainteresowaniami. Jednak wielu użytkowników sieci wciąż nie jest świadomym tego, że wraz z rozwojem internetowych narzędzi, rozwija się także cyberprzestępstwo. Hakerzy coraz sprawniej znajdują luki w zabezpieczeniach – nie tylko w odniesieniu do komputerów osób prywatnych, ale także i całych systemów organizacji i przedsiębiorstw. W tym momencie uwidacznia się rola cyberbezpieczeństwa. Jest to szereg działań, narzędzi, a także niezbędna wiedza, która pomoże się przed takimi atakami chronić. Oczywiście, nie zawsze będzie to możliwe. Jednak unikając ryzykownych zachowań w sieci, można zminimalizować ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępcy.

Czy cyberbezpieczeństwo jest doktryną, z którą warto się utożsamić?

Cyberbezpieczeństwo to jedna z tych doktryn, które nie ma związku z militarism, polityką lub filozofią. Można śmiało powiedzieć, że jest to raczej doktryna stworzona na potrzeby współczesnego społeczeństwa online. W dzisiejszych czasach coraz to młodsze osoby nie są w stanie przetrwać dnia bez dostępu do sieci. Nie ma również dnia, by hakerzy i cyberprzestępcy nie wynaleźli całkiem nowych sposobów na to, jak przełamać schemat zabezpieczeń i wejść w posiadanie wrażliwych danych nieświadomego użytkownika. Utożsamianie się z cyberbezpieczeństwem i podnajmowanie działań, które przez tę doktrynę są zalecane, jest tak naprawdę dbaniem o własną prywatność oraz pełne bezpieczeństwo podczas beztroskiego surfowania po sieci. Co ciekawe, tyczy się to nie tylko użytkowników dorosłych, ale także i dzieci, które coraz częściej dysponują kontami na popularnych portalach społecznościowych. Dzieci rzadko kiedy są w stanie dostrzec niebezpieczeństwo, czekające na nie w sieci. W tym wypadku, to rodzice powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za uświadamianie najmłodszych.

W jaki sposób można zgłębiać wiedzę o cyberbezpieczeństwie?

Choć wydawać się może, że każdy z nas doskonale wie, jak chronić się przez zagrożeniami w sieci, to jednak zasady i rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa zmieniają się w wyjątkowo dynamiczny sposób. Warto skorzystać z całkowicie darmowych stron jak np. instytutcyber.pl. Można tam znaleźć wiele, przydatnych publikacji, podcastów czy webinarów, które zgłębiają poszczególne problemy związane z cyberbezpieczeństwem, a także proponują ich rozwiązania. Poświecenie chwili czasu na to, by zgłębić naszą wiedzę z tego zakresu nic nas nie kosztuje. Można powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie – dzięki temu, możemy wiele zaoszczędzić, nie narażając się na ataki ze strony zorganizowanych grup cyberprzestępczych. Warto mieć ten aspekt na uwadze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj