Home LifeStyle Jak poprawić funkcje poznawcze i dbać o umysł w podeszłym wieku?

Jak poprawić funkcje poznawcze i dbać o umysł w podeszłym wieku?

0

Starzenie wpływa na wiele aspektów życia, w tym na funkcje poznawcze i pamięć. Ich osłabienie znacząco obniża komfort życia i powoduje, że senior staje się zależny od drugiej osoby. Chcąc tego uniknąć, należy dbać o pamięć. Jak? Ćwicząc ją. Można to robić, wykonując kilka prostych ćwiczeń – koniecznie regularnie. Zobacz, jakie ćwiczenia na pamięć dla seniora są najlepsze.

Dlaczego seniorzy mają słabą pamięć?

Słaba pamięć u seniorów może wynikać z wielu czynników. Podstawowym jest degeneracja mózgu postępująca wraz z wiekiem. W praktyce oznacza to, że liczba komórek maleje, co utrudnia przechowywanie i przetwarzanie informacji. Problemy z pamięcią są też często skutkiem ubocznych chorób np. demencji, Parkinsona, udaru mózgu, Alzheimera, a także zmniejszenia przepływu krwi do mózgu i ilości neuroprzekaźników.

Jak ćwiczyć pamięć z seniorem?

Ćwiczenia na pamięć dla seniora to konieczność, jeśli pojawiają się u niego zaburzenia funkcji poznawczych. Powinny one być wykonywane systematycznie i regularnie – najlepiej codziennie. Na stronie opieka.felizajob.pl/cwiczenia-pamieci-dla-osob-starszych-6-pomyslow-na-gry-umyslowe-dla-seniorow/ znaleźć możesz ćwiczenia na pamięć dla seniora, które wykonasz w domu. Potrzebujesz więcej opcji? Oto one!

  • Gry i łamigłówki. Rozwiązywanie różnych gier logicznych, krzyżówek, sudoku czy rebusów, a także planszówki takie jak szachy czy scrabble są świetnymi ćwiczeniami na pamięć.
  • Gry planszowe i karty pamięciowe. Granie w gry planszowe, które angażują pamięć, takie jak „Memory” lub „Twister może być również ciekawym i angażującym ćwiczeniem, a także świetną rozrywką dla seniora.
  • Uczenie się czegoś nowego. Nauka nowego języka, umiejętności kulinarne czy gry na instrumencie muzycznym wymagają angażowania różnych części mózgu i wytwarzania połączenia między komórkami mózgowymi, co wspiera pamięć.
  • Czytanie książek lub artykułów będzie poszerzać wiedzę, a także pobudzać wyobraźnię.
  • Ćwiczenia fizyczne. Regularna aktywność fizyczna nie tylko wpływa na zdrowie fizyczne, ale także na funkcje poznawcze. Badania wykazały, że ​​ćwiczenia aerobowe, takie jak spacery, jazda na rowerze czy pływanie, poprawiają przepływ krwi do mózgu i wspierają pamięć.
  • Technologia dla pamięci. Obecnie istnieje wiele aplikacji i gier działających na smartfony i tablety, które zostały specjalnie stworzone do ćwiczenia pamięci. Takie narzędzia są łatwo dostępne i pozwalają na pobudzanie pamięci nawet w wygodnym dla seniorów trybie online.

Materiał zewnętrzny

NO COMMENTS

Exit mobile version