Starzenie wpływa na wiele aspektów życia, w tym na funkcje poznawcze i pamięć. Ich osłabienie znacząco obniża komfort życia i powoduje, że senior staje się zależny od drugiej osoby. Chcąc tego uniknąć, należy dbać o pamięć. Jak? Ćwicząc ją. Można to robić, wykonując kilka prostych ćwiczeń – koniecznie regularnie. Zobacz, jakie ćwiczenia na pamięć dla seniora są najlepsze.
Dlaczego seniorzy mają słabą pamięć?
Słaba pamięć u seniorów może wynikać z wielu czynników. Podstawowym jest degeneracja mózgu postępująca wraz z wiekiem. W praktyce oznacza to, że liczba komórek maleje, co utrudnia przechowywanie i przetwarzanie informacji. Problemy z pamięcią są też często skutkiem ubocznych chorób np. demencji, Parkinsona, udaru mózgu, Alzheimera, a także zmniejszenia przepływu krwi do mózgu i ilości neuroprzekaźników.
Jak ćwiczyć pamięć z seniorem?
Ćwiczenia na pamięć dla seniora to konieczność, jeśli pojawiają się u niego zaburzenia funkcji poznawczych. Powinny one być wykonywane systematycznie i regularnie – najlepiej codziennie. Na stronie opieka.felizajob.pl/cwiczenia-pamieci-dla-osob-starszych-6-pomyslow-na-gry-umyslowe-dla-seniorow/ znaleźć możesz ćwiczenia na pamięć dla seniora, które wykonasz w domu. Potrzebujesz więcej opcji? Oto one!
- Gry i łamigłówki. Rozwiązywanie różnych gier logicznych, krzyżówek, sudoku czy rebusów, a także planszówki takie jak szachy czy scrabble są świetnymi ćwiczeniami na pamięć.
- Gry planszowe i karty pamięciowe. Granie w gry planszowe, które angażują pamięć, takie jak „Memory” lub „Twister może być również ciekawym i angażującym ćwiczeniem, a także świetną rozrywką dla seniora.
- Uczenie się czegoś nowego. Nauka nowego języka, umiejętności kulinarne czy gry na instrumencie muzycznym wymagają angażowania różnych części mózgu i wytwarzania połączenia między komórkami mózgowymi, co wspiera pamięć.
- Czytanie książek lub artykułów będzie poszerzać wiedzę, a także pobudzać wyobraźnię.
- Ćwiczenia fizyczne. Regularna aktywność fizyczna nie tylko wpływa na zdrowie fizyczne, ale także na funkcje poznawcze. Badania wykazały, że ćwiczenia aerobowe, takie jak spacery, jazda na rowerze czy pływanie, poprawiają przepływ krwi do mózgu i wspierają pamięć.
- Technologia dla pamięci. Obecnie istnieje wiele aplikacji i gier działających na smartfony i tablety, które zostały specjalnie stworzone do ćwiczenia pamięci. Takie narzędzia są łatwo dostępne i pozwalają na pobudzanie pamięci nawet w wygodnym dla seniorów trybie online.
Materiał zewnętrzny