Home LifeStyle Praktyczne wykorzystanie wnęk – porady i pomysły

Praktyczne wykorzystanie wnęk – porady i pomysły

0

Wnęki pod schodami, w przedpokoju lub w salonie to często niedoceniane miejsca. A gdyby tak to zmienić? Te przestrzenie kryją w sobie wiele możliwości aranżacyjnych. Zobacz, jak funkcjonalnie wykorzystać wnęki w mieszkaniu.

Sposób na wnękę – zabudowa szafy

Jednym ze sposobów na wykorzystanie wnęki jest jej zabudowa. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania, którą możemy funkcjonalnie wykorzystać.

Zabudowana wnęka w kuchni może służyć nam za spiżarnię, wnęka w sypialni to idealne miejsce na garderobę, natomiast pod schodami możemy przechowywać środki czystości
i akcesoria do sprzątania, a także artykuły biurowe i inne drobne przedmioty.

Jak zatem zabudować wnękę, aby wyglądała estetycznie, a przy tym dobrze spełniała swoje funkcje? Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi przesuwnych. Jedną z ich największych zalet jest maksymalna oszczędność przestrzeni. Drzwi przesuwne poruszają się wzdłuż ściany, co eliminuje potrzebę posiadania wolnej przestrzeni przed nimi. Dzięki temu możemy w pełni wykorzystać dostępne miejsce, co doskonale sprawdzi się szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń.

Chcąc zadbać o funkcjonalność i estetykę w pomieszczeniu, warto sięgnąć po system do drzwi przesuwnych Häfele Slido F-Flush. Dzięki niemu drzwi po złożeniu pozostają w jednej płaszczyźnie, co daje efekt jednej, prostej linii. Wygląda to bardzo elegancko i minimalistycznie – podpowiada Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Ekspert dodaje, że jest to doskonałe rozwiązanie do większych wnęk i cięższych drzwi. Ciekawym zabiegiem jest użycie lustra na dużych frontach, co dodatkowo powiększy przestrzeń w pomieszczeniu.

Organizacja to podstawa

Tworząc przestrzeń do przechowywania we wnęce, warto zadbać o jej dobrą organizację. Pomocny może okazać się system półek, których wysokość można dowolnie modyfikować, w zależności od dostępnego we wnęce miejsca. – Umożliwia to system profili aluminiowych Versalite, które pozwalają na umieszczenie półek na dowolnej wysokości. Świetnie sprawdzą się zarówno we wnęce, jak i na otwartej przestrzeni. Profile dostępne są w trzech kolorach – czarnym, antracytowym i białym, dzięki czemu dopasujemy je do każdego wnętrza. Dodatkowo profile zostały zaprojektowane tak, aby móc wygodnie zamontować w nich taśmy LED – mówi Michał Kichler.

Wnęka otwarta w dobrym stylu

Wnęka w pomieszczeniu nie musi służyć jedynie do przechowywania, ale może pełnić również rolę elementu dekoracyjnego. To nowoczesny trend aranżacyjny, który pozwala na ekspozycję przedmiotów, tworząc unikalny efekt wizualny.

Wnękę możemy wyeksponować, tworząc w niej półkę na książki lub inne ważne dla nas przedmioty – pamiątki z wakacji, ozdoby, czy osobiste kolekcje. Otwarte półki i regały pozwalają na łatwy dostęp do przedmiotów, jednocześnie dodając wnęce wizualnej lekkości i przestrzeni. Można zastosować różne układy półek, kształty i rozmiary, aby stworzyć interesującą kompozycję, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. – Aranżację otwartej wnęki dopełni odpowiednio dobrane oświetlenie. Warto zastosować tutaj system Loox5, który jest najnowocześniejszym systemem oświetlenia meblowego na rynku. Jedną z wielu jego funkcji jest opcja regulacji temperatury barwowej, co pozwala łatwo dostosowywać światło w pomieszczeniach do potrzeb użytkowników. Jeżeli nie zdecydujemy się na oświetlenie z taką opcją do wnęk, które są elementem dekoracyjnym pomieszczenia, najodpowiedniejsza będzie temperatura barwowa od 2700 do 3000 kelwinów. Takie oświetlenie nada wnętrzu przytulności i przyjemnie ociepli pomieszczenie – mówi Michał Kichler.

NO COMMENTS

Exit mobile version