Oświetlenie boczne do przedpokoju – jak dobrać?

0

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które domownicy i goście widzą po wejściu do domu. Zazwyczaj jest tu dość ciemno, sama zaś przestrzeń często bywa niewymiarowa i trudna w urządzaniu. Mało kto zwraca uwagę na jej aranżację i właściwie oświetlenie, a przecież oba elementy odpowiadają za funkcjonalność i klimat tego miejsca.

Jak dobrać oświetlenie boczne do przedpokoju, aby był komfortowy w codziennym użytkowaniu, a do tego stanowił wizytówkę domu? Sprawdzamy!

Funkcje oświetlenia w przedpokoju

Lampy zastosowane w przedpokoju przede wszystkim czynią tę przestrzeń funkcjonalną. Są niezbędne, bo najczęściej w tej części domu nie można liczyć na dostęp światła naturalnego, pozostaje zatem skorzystanie z oświetlenia sztucznego. W przedpokoju ubieramy się do wyjścia, ostatni raz sprawdzamy przed lustrem, jak wygląda dobrana garderoba. W tym miejscu witamy i przyjmujemy gości, dlatego liczymy zarówno na komfort korzystania z przedpokoju, jak i atmosferę w nim panującą.

Przedpokój jest także wizytówką domu. Ma zapraszać i zachęcać do tego, by pozostać tu dłużej, poznać domowników oraz ich własną przestrzeń. Stworzony tu klimat, zawdzięczany m.in. dopracowanej aranżacji, jest równie ważny. Bez odpowiednio dobranych lamp nie ma szans na uzyskanie takiego efektu.

Niewymiarowa przestrzeń nie musi być przeszkodą

Jak oświetlić tak szczególną część domostwa, jaką jest przedpokój? Doskonale sprawdzą się tutaj lampy montowane bocznie, które można znaleźć w sklepie LightPlus.pl. Wśród klasycznej propozycji znajdują się kinkiety. Mogą oferować światło kierowane ku górze lub ku dołowi bądź w obu kierunkach.

Kinkiety ze światłem kierowanym ku górze optycznie podwyższą przedpokój, gdy zaś światło będzie padało tylko w dół, zbyt wysoki przedpokój sprawi wrażenie nieco niższego. Jeśli zaś klosz będzie otwarty zarówno ku górze, jak i ku dołowi, uda się w praktyczny sposób rozświetlić całą strefę, nawet bez konieczności dobierania innych lamp.

Plafony na ścianach i na suficie

Zamiast kinkietów można postawić na bardzo praktyczne, a do tego estetyczne plafony. Ten typ oświetlenia sprawdza się montowany zarówno na ścianach, jak i na suficie. To zatem odpowiednie połączenie w przypadku całkiem sporych i przestronnych przedpokojów, w których oświetlenie boczne nie jest wystarczające.

Lampy na szynach – nowoczesne i minimalistyczne

Bardzo ciekawą propozycją są zyskujące na popularności lampy na szynach. Dają one najwięcej możliwości pod względem dopasowania sposobu oświetlenia przedpokoju. Ruchome punkty świetlne umieszczone na prowadnicach można dowolnie przesuwać. Kierunek padania światła dopasowujemy zatem indywidualnie – w zależności od potrzeb, ale i mając na uwadze charakter tej przestrzeni. Uniwersalność, nowoczesność i estetyka lamp na szynach sprawiają, że wpisują się one w różnorodne aranżacje. Co więcej, to oświetlenie, które można zamontować na ścianach! Przestańmy traktować przedpokój po macoszemu. To w końcu wizytówka każdego domu! Z powyższymi wskazówkami znajdziemy lampy, które doskonale sprawdzą się w roli oświetlenia bocznego.