Świdnica: Wsparcie w wysokości 9 Milionów dla Naszych Zabytków

0

Podane zostały wyniki naboru na dofinansowanie remontu zabytków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Z satysfakcją stwierdzamy, że są wśród nich 2 wnioski złożone przez miasto. 1 275 590 zł otrzyma kościół pw. św. Józefa na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy barokowej elewacji.

Natomiast 963 232 zł przyznano na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy czterech elewacjach kamienicy przy ul. Długiej 45 (kamienica pod bykami) w Świdnicy.

Pozytywnie rozpatrzone zostały także 2 wnioski złożone przez samorząd województwa dolnośląskiego. Przyznano 3 407 772 zł na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy wykończeniu sklepień i sufitów w Kolegium Jezuickim w Świdnicy przy pl. św. Jana Pawła II, a także 3 430 000 zł na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty w katedrze w parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika i św. Wacława, męczennika.

– Bardzo się cieszę, że wśród wniosków, które zyskały akceptacje jest wniosek parafii pw. św. Józefa. W związku z taką decyzją rządu miasto będzie mogło przeznaczyć środki pierwotnie planowane na wsparcie parafii, na inne złożone wnioski do dofinansowania z fundusz gminnego. Będą to z pewnością wybrane wspólnoty mieszkaniowe. Oczywiście środków nie wystarczy na usatysfakcjonowanie wszystkich wspólnot. Postaramy się wybrać te, których stan techniczny na dziś jest najbardziej niepokojący, a wartość zabytku na jakim gospodarują właściciele jest najwyższa. Skorygowany zakres remontów przedstawimy radnym na najbliższej, sierpniowej sesji. Serdecznie dziękuję posłowi Michałowi Dworczykowi za wsparcie przy opiniowaniu naszych projektów. Cieszę się, że aż tak duża kwota wesprze renowacje cennych świdnickich obiektów – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.