Depilacja laserowa – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

0

Depilacja laserowa w ostatnich latach zdobywa coraz większe uznanie zarówno wśród panów, jak i pań. To metoda zaliczana do bezpiecznych i wyjątkowo efektywnych w usuwaniu niepotrzebnego owłosienia z różnych części ciała. Ale jak należy się przygotować do tego rodzaju procedury?

Czym charakteryzuje się depilacja laserowa?

Wśród wielu dostępnych technik usuwania niechcianego owłosienia, jak depilacja ciepłym woskiem czy pastą cukrową, które są stosunkowo ekonomiczne i zapewniają zadowalające rezultaty na kilka tygodni, coraz więcej osób poszukuje długotrwałego rozwiązania. Stąd rosnące zainteresowanie depilacją laserową.

Podczas tej procedury, światło lasera, przenikając przez melaninę (barwnik w mieszku włosowym), wnika głęboko we włos. Melanina pochłania wiązkę lasera, co skutkuje permanentnym zniszczeniem cebulki włosa razem z korzeniami. Laser działa selektywnie na włos, powodując jedynie lokalne uszkodzenia materiału o ciemniejszej barwie. Skóra podczas procedury nie jest narażona na podgrzewanie, co zapewnia jej bezpieczeństwo. Depilacja laserowa jest szczególnie zalecana osobom borykającym się z problemem zapalenia okołomieszkowego i wrastających włosków.

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Zabieg depilacji laserowej powinien być poprzedzony konsultacją z dermatologiem, który oceni typ skóry, stan włosów i sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań mogących wykluczyć daną osobę.

Jeśli planujesz poddać się depilacji laserowej, powinnaś/powinieneś przestrzegać kilku kluczowych zasad:

  • nie opalać się co najmniej miesiąc przed zaplanowaną procedurą,
  • zrezygnować ze stosowania środków złuszczających i kremów do depilacji,
  • nie usuwać włosków wraz z cebulką przy użyciu innych metod depilacji,
  • włosy w miejscu przeznaczonym do depilacji powinny być goliwe,
  • zaprzestać stosowania kremów i maści z retinolem, kosmetyków z kwasami oraz zawierających witaminę A i C na depilowanej powierzchni na około miesiąc przed zabiegiem,
  • na odpowiedni czas przed zabiegiem należy przerwać przyjmowanie leków fotouczulających (w tym doustnych leków z retinoidami) oraz niektórych ziół.

Szczegółowe zasady podane przez dermatologa są kluczowe do przestrzegania. Ich ignorowanie może sprawić, że zabieg okaże się nieskuteczny lub może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, takich jak przebarwienia skóry.

Jak przebiega depilacja laserowa w Rzeszowie?

Depilacja laserowa w Rzeszowie zaczyna się od wypełnienia przez pacjenta krótkiej ankiety dotyczącej jego stanu zdrowia, historii chorób oraz zażywanych leków. Jeżeli dane są satysfakcjonujące, dermatolog przystępuje do realizacji procedury. Czas trwania depilacji zależy od wielkości obszaru do leczenia i może wynosić od kilku do kilkudziesięciu minut. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko obrzęknięta, ale te objawy zwykle znikają w ciągu 2-3 dni. Po depilacji skóra wymaga ostrożnej pielęgnacji, więc zaleca się stosowanie łagodnych kosmetyków, bez alkoholu lub drażniących składników. Podczas gojenia się skóry, warto unikać gorących i długich kąpieli, a także korzystania z sauny i basenu. Nie są zalecane żadne procedury prowadzące do złuszczania naskórka. Wskazane jest również unikanie opalania i stosowania samoopalaczy.

Zabiegi depilacji laserowej są zazwyczaj powtarzane co 4-8 tygodni, zależnie od cyklu wzrostu włosów i tempa ich wypadania. Procedury te są kontynuowane do momentu uzyskania pożądanego efektu, który zwykle następuje po 6-8 zabiegach.

Czy depilacja laserowa jest bolesna?

Odczucie bólu podczas depilacji laserowej jest indywidualne i zależy od progu bólowego pacjenta. Dla niektórych zabieg może być bardzo bolesny, dla innych może wywoływać jedynie nieznaczny dyskomfort. Również rodzaj używanego urządzenia ma znaczenie – nowoczesne lasery są wyposażone w systemy chłodzenia, które zapobiegają przegrzewaniu skóry i ryzyku oparzeń, znacząco zwiększając komfort zabiegu. Dyskomfort może być większy, jeżeli zabieg przeprowadza się na wrażliwych obszarach ciała, takich jak okolice bikini czy twarz.

Czy depilacja laserowa daje efekt na zawsze?

Skuteczność depilacji laserowej zależy od wielu czynników, takich jak kolor włosów i skóry, ale także od rodzaju używanego urządzenia. Najbardziej efektywne i bezpieczne są obecnie lasery diodowe. Przy wyborze kliniki lub gabinetu, należy zwrócić uwagę na to, czy oferują one zabiegi z użyciem urządzenia IPL (Intensive Pulse Light), które nie zapewnia trwałego efektu – włoski mogą wrócić po pewnym czasie.

Jeśli będziemy przestrzegać zaleceń dermatologa i wykonamy zalecaną liczbę zabiegów, możemy być prawie pewni, że uzyskany efekt będzie trwały i zadowalający. W przypadku, gdy nie wszystkie włoski zostaną zniszczone podczas pierwszej serii zabiegów, dermatolog może zalecić wykonanie dodatkowych sesji przypominających.

Materiał zewnętrzny. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.