Festiwal Ogrody Muzyczne – Opera, balet, filmy muzyczne i koncerty live

0

23. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się 30 czerwca i potrwa do 31 lipca 2023 r. w Warszawie. W tym roku organizatorzy zapraszają na projekcje do kina Wisła na Żoliborzu – tuż obok tego kina mieszkał Ryszard Kubiak – dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Ogrody Muzyczne. Koncerty będą się natomiast w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i w Sali Balowej Zamku Królewskiego.

Jak co roku, na program festiwalu składają się: opera, balet, filmy muzyczne i koncerty live. W ramach festiwalu odbędą się retransmisje najlepszych produkcji operowych i baletowych. Program obejmuje 25 wydarzeń: 6 koncertów live i 19 seansów filmowych.

Już 5 lipca w Studio Koncertowym Polskiego Radia zagra Martín García García – laureat III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego w 2021 r. który należał do ulubieńców XVIII Konkursu. Wystąpi też duet fortepianowy Hyo & Hyuk Lee, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie czy Sinfonia Varsovia Camerata. Ponadto podczas tegorocznej edycji zagrają też w jednym koncercie: wybitny, polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, wirtuoz akordeonu Maciej Frąckiewicz i perkusista Bartek Miler.

Atrakcją programu filmowego będą balety Johna Neumeiera („Sen nocy letniej”) i Edwarda Cluga („Peer Gynt”). Zostanie pokazana najnowsza premiera zrealizowana na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji, a jest nią „Madama Butterfly” G. Pucciniego. W ramach tegorocznego Bregenzer Festspiele będzie ją można oglądać na żywo od 20 lipca, a po raz pierwszy na ekranie w Ogrodach Muzycznych pojawi się 1 lipca. Będzie to już trzecia w Ogrodach inscenizacja z Bregencji, po Carmen G. Bizeta i Rigoletcie G. Verdiego.

Inną perełką w programie będzie mało znana opera Rossiniego „Le comte Ory” („Hrabia Ory”) z ubiegłorocznego Festiwalu Rossiniego w Pesaro. W obsadzie ulubieniec publiczności Juan Diego Flórez i młody baryton Andrzej Filończyk, który dołączył do czołówki polskich śpiewaków operowych, występujących w najlepszych teatrach operowych na świecie.

22 i 23 lipca (sobota i niedziela) organizatorzy zapraszają do Ogrodów Zamku Królewskiego – przez całą sobotę i niedzielę w plenerze, w pięknym otoczeniu kwitnących roślin, zostaną wyświetlone filmy, który cieszyły się uznaniem widzów w poprzednich Ogrodach Muzycznych. Wstęp na piknik jest bezpłatny.

Program festiwalu: www.ogrodymuzyczne.pl.