Unijne dofinansowanie na renowację zespołu katedralnego we Fromborku przekroczyło 18 mln zł

0

Dobiegła końca renowacja Wzgórza Katedralnego we Fromborku. Całkowity koszt to ponad 22 mln zł, z czego 18 mln zł wyniosło dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dzięki funduszom dawny blask przywrócono Bazylice Katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła oraz wybranym, przylegającym do niej obiektom.

Jak wylicza Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, prace budowlano-konserwatorskie objęły elewację katedry, witraże i szklenia okien. W nowym wydaniu pojawiła się także kruchta biskupia ze średniowiecznymi polichromiami. Na zewnątrz katedry zadbano z kolei o system wodno-kanalizacyjny wraz z budową zbiorników retencyjnych na wodę opadową.

„Fundusze Europejskie objęły także konserwację historycznego wnętrza świątyni, w tym m.in. prezbiterium, zakrystie, Kaplicy Polskiej i pomieszczenia skarbca. Prace przy tych ostatnich były szczególnie zaskakujące ze względu na odkrytą polichromię gotycką – wyobrażenie anioła z chustą św. Weroniki, ale też tajemnicze znaki na suficie i ścianach” – podaje resort funduszy.

Wnętrze Katedry wyposażono z kolei w nowe oświetlenie. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich, historyczny zespół katedralny zyskał wzmocnienie ochrony przeciwpożarowej. Zainstalowano systemy sygnalizacyjne, podłączono system monitorujący oraz wybudowano zbiornik przeciwpożarowy o kubaturze 200 m sześć.

Na rzecz wjazdu na teren dziedzińca zasypano suchą fosę, a drewniany most zastąpiono bezpiecznym wjazdem na teren dziedzińca, co umożliwi dotarcie tam w razie potrzeby samochodów straży pożarnej. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową wykonano windę ze specjalnym pochyleniem ułatwiającym dostęp do obiektu.

Modernizacji uległo także poddasze katedry dzięki czemu niemal podwojono powierzchnię przestrzeni do zwiedzania.

„Niedostępne dotąd miejsca zapraszają do zwiedzenia – oryginalna więźba dachowa z XV i  XVI w., a także niezwykłe naczynia liturgiczne w odrestaurowanym skarbcu. Z uwagi na ograniczone wejście do wymienionych pomieszczeń powstały ekrany z filmem interaktywnym, aby móc obejrzeć wnętrze nie wchodząc do niego” – informuje ministerstwo.

Zakończone prace konserwatorskie stanowią I etap projektu „Pomnik historii Frombork – zespół katedralny – konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zespołu obronnego i katedralnego (wybranych obiektów) wraz z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych”. Projekt zrealizowała Archidiecezja Warmińska.

Wzgórze Katedralne we Fromborku to jeden z najważniejszych zabytków w Polsce, od 1994 r. uznanym za Pomnik Historii. W skład zabytkowego zespołu wchodzi 15 budowli, w tym katedra nazywana Matką Kościołów w Archidiecezji Warmińskiej. Znajduje się tam grób kanonika warmińskiego, astronoma Mikołaja Kopernika, którego ponowny pochówek odbył się w 2010 r. Świątynia jest też miejscem spoczynku biskupów warmińskich, m.in. Marcina Kromera – najwybitniejszego kronikarza po Długoszu, pisarza renesansowego i dyplomaty.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP