Home LifeStyle Przewodnik winiarski – degustuj wino jak prawdziwy kiper

Przewodnik winiarski – degustuj wino jak prawdziwy kiper

0

Wino jest wdzięcznym trunkiem, zachwycają się nim wszyscy. Panują zasady, zgodnie z którymi powinno ono być serwowane, warto przyjrzeć się im bliżej. Są one określone zarówno dla gospodarza, jak i gości – taka wiedza może się przydać szybciej, niż by się wydawało.

Zasady dotyczące gospodarza

Jeżeli organizuje się przyjęcie, warto wiedzieć, w jaki sposób i w jakiej kolejności serwuje się wino. Być może nie każdy wie, że w pierwszej kolejności wino należy podać kobietom i osobom starszym. Dopiero później są pozostali goście i na końcu gospodarz. Organizując profesjonalną degustację trzeba dokładnie przeanalizować, jaka ilość osób może wygodnie zmieścić się w domu. Kolejną zasadą jest nalewanie wina we właściwym tempie, w przeciwnym wypadku goście mogą poczuć się nieco onieśmieleni. Poza tym konieczne jest zapewnienie wody do płukania ust i kieliszków, to drugie jest potrzebne w sytuacji, gdy nie ma w planach dobierania kieliszków do konkretnych rodzajów wina. Podczas degustacji warto mieć w zasięgu ręki produkt spożywczy o łagodnym smaku. Mogą to być bagietki lub niesolone krakersy, jedzenie o bardziej intensywnym smaku mogą być zaserwowane po zakończeniu degustacji.

Zasady degustacji dla gości

Degustacja wina to sztuka, dlatego przestrzegania zasad leży również po stronie zaproszonych gości, co nie powinno być dużym zaskoczeniem. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sposób trzymania kieliszka – koniecznie za nóżkę, nie czaszę. Ten błąd jest dość często popełniany, a wpływa między innymi na podwyższenie temperatury trunku. Ważną zasadą jest również to, aby przed degustacją nie używać wody kolońskiej, ani innych kosmetyków o intensywnym zapachu. Może to zaburzyć prawdziwe aromaty wina. Natomiast z punktu widzenia innych uczestników warto unikać palenia cygar i papierosów. Choćby ze względu na to, że może to być irytujące dla zgromadzonych w miejscu degustacji. Na zmianę smaku wina może również wpłynąć wcześniejsze żucie gumy. Dlatego jeśli miało to miejsce, należy przepłukać usta przed skosztowaniem wina.

Wszystkie etapy degustacji wina

Podczas degustacji wina określa się jego kolor, aromat i smak, dzięki którym łatwiej określić miejsca, z których pochodzą poszczególne gatunki. Wykorzystuje się wówczas 3 podstawowe zmysły, czyli wzrok, węch i smak. W tej właśnie kolejności odbywa się cały proces. W pierwszej kolejności bowiem obserwuje się rodzaj powierzchni wlanego do kieliszka wina. Może być ona klarowna lub lśniąca. Zmysłem wzroku można również sprawdzić, czy powierzchnia trunku nie jest oleista i czy nie znajdują się na niej jakieś zanieczyszczenia. W takich przypadkach może to oznaczać chorobę wina lub jego utlenianie. Kolejnym etapem jest degustacja za pomocą zmysłu węchu, na początku jest element tak zwanego pierwszego nosa. Najbardziej lotne zapachy wyczuwa się w nieruchomym kieliszku. Pozostają jeszcze drugi i trzeci nos – odpowiednio polega to na wdychaniu aromatów podczas lekkiego i intensywnego zakręcenia kieliszkiem. Zapach ma zasadnicze znaczenie przy ocenie wina, niektóre gatunki mają dość specyficzny, innym razem natomiast bardzo delikatne. Na końcu ma miejsce degustacja smakowa, każdy wie, że usta mogą wychwycić smaki gorzkie, słone i słodkie. W przypadku wina słoność raczej można wykluczyć od razu, ale dwa pozostałe odczucia pozostają. Podczas segustacji smakowej chodzi głównie o to, aby wziąć do ust niewielką zawartość wina, jednocześnie należy wciągnąć powietrze. W ten sposób dotlenia się trunek.

NO COMMENTS

Exit mobile version