Gdzie stosuje się rozdzielnice elektryczne typu hermetycznego?

0

Do przesyłania energii elektrycznej i jej rozdzielania pomiędzy obwodami i podsystemami wykorzystuje się specyficzny rodzaj aparatury elektrycznej. Przykładem takiego sprzętu jest rozdzielnica elektryczna natynkowa, która wyglądem przypomina plastikowe pudełko lub skrzynkę wyposażoną w gotowe otwory montażowe. Gdy otwory są izolowane, wówczas mamy do czynienia z rozdzielnicą hermetyczną o wysokim poziomie szczelności.

Rodzaje rozdzielnic elektrycznych

W sprzedaży znaleźć można dwa podstawowe rodzaje akcesoriów stworzonych z myślą o bezpiecznym umiejscowieniu podzespołów elektrycznych służących łączeniu, przerywaniu i rozdzielaniu obwodów elektrycznych. Są to puszki podtynkowe oraz przeznaczone do montażu natynkowego. Natynkowa rozdzielnica elektryczna instalowana jest wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ukrycia obwodów pod tynkiem, na przykład wówczas, gdy w gotowym obiekcie dodawane są kolejne, nowe elementy instalacji. Rozdzielnica elektryczna natynkowa może przydać się m.in. przy budowie instalacji fotowoltaicznej i jej integracji z domową instalacją elektryczną lub przy rozbudowie instalacji na potrzeby dostawionego do domu obiektu, na przykład garażu. Pomijając kwestię sposobu montażu, można wyróżnić rozdzielnice tradycyjne i hermetyczne, izolowane przed czynnikami środowiskowymi, które można stosować w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza i przy dużym zapyleniu.

Zastosowania dla hermetycznych rozdzielnic elektrycznych 

Ze względu na wysoki poziom szczelności i tym samym profesjonalną osłonę dla elementów łączących, przerywających i rozdzielających obwody elektryczne, hermetyczne rozdzielnice elektryczne natynkowe z powodzeniem mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, oczywiście najlepiej w połączeniu z peszlami lub innymi elastycznymi rurkami, które służą bezpiecznemu prowadzeniu kabli elektrycznych. Hermetyczna rozdzielnica elektryczna natynkowa zwykle wyposażona jest w specjalne wejścia na przewody lub rurki. Takie wejścia są elastyczne i szczelne, dzięki czemu do wnętrza rozdzielnicy nie przedostaje się woda, owady, kurz, pył i inne zanieczyszczenia. To bardzo ważne, zwłaszcza przy konieczności montażu rozdzielnicy na zewnątrz lub w pomieszczeniu gospodarczym, w warsztacie czy garażu. 

Ze względu na wysoki poziom szczelności, elektrycznych rozdzielnic natynkowych typu hermetycznego używa się przede wszystkim w pomieszczeniach narażonych na wyższy poziom wilgotności powietrza i zapylenie oraz na zewnątrz. Taka aparatura jest stosowana m.in. w obiektach o konstrukcji stalowej, w warsztatach i halach magazynowych.