Home LifeStyle Chcemy zwiększyć dostęp Polaków do leków biologicznych biorównoważnych

Chcemy zwiększyć dostęp Polaków do leków biologicznych biorównoważnych

0

W Europie dostęp do leków biologicznych biorównoważnych ma ok. 20 procent pacjentów, tymczasem w Polsce jest on na poziomie ok. 3 proc. Chcemy to zmienić – mówił Laurent Renaudie, nowy prezes Sandoz w Polsce podczas katowickiego VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Leki biologiczne biorównoważne to rodzaj leków biologicznych, które zrewolucjonizowały medycynę. Posiadają budowę białek, które wiążą się z odpowiednimi receptorami, a także z komórkami uczestniczącymi w odpowiedzi immunologicznej. Często są jedynymi środkami zdolnymi skutecznie leczyć choroby złożone, w tym różne rodzaje nowotworów czy zaburzeń autoimmunologicznych.

Lek biologiczny biorównoważny to preparat wykazujący wysokie podobieństwo do innego, wprowadzonego już do obrotu w Unii Europejskiej leku biologicznego (tzw. leku referencyjnego). Leki te podlegają procesowi rejestracji, podczas którego muszą spełnić wymagania rygorystycznych procedur regulacyjnych, po wygaśnięciu ochrony patentowej produktów referencyjnych.

Firma Sandoz w Polsce posiada w swoim portfolio ok. 500 produktów (w różnych postaciach), w tym leki biologiczne biorównoważne, które są często jedyną szansą dla pacjentów cierpiących na choroby reumatologiczne, dermatologiczne, hematologiczne czy gastroentorologiczne. Podkreślił również, iż wciąż musimy i możemy wiele zmienić w obszarze zwiększania dostępności do leków biologicznych biorównoważnych.

„Mimo wciąż niezadawalających statystyk widzimy światełko w tunelu, gdyż Ministerstwo Zdrowia jest bardzo otwarte na rozmowy dotyczące poszerzania dostępu do tego rodzaju terapii” – mówił Laurent Renaudie.

„Sandoz jest istotnym partnerem bezpieczeństwa lekowego w Polsce, którego celem jest zwiększanie dostępu pacjentów do leczenia. Jako jeden z największych wytwórców leków na polskim rynku nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań, które pomogą zaspokoić potrzeby pacjentów, np. inwestując w nowe linie produkcyjne, by zwiększyć liczbę wytwarzanych tabletek (w 2022 roku liczba wytworzonych i zapakowanych tabletek w Polsce wyniosła ponad 19 mld, w 2023 szacowana wielkość produkcji to ponad 24 mld)” – podsumował Laurent.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

NO COMMENTS

Exit mobile version