Nie tylko blachy do pieczenia – tego potrzebuje każdy cukiernik!

0

Lubisz piec ciasta w domu? A może zastanawiasz się nad cukierniczym biznesem i sprzedażą tortów? Jako artysta potrzebujesz odpowiednich akcesoriów, dzięki którym łatwiej będzie Ci przygotowywać słodkie wypieki wyglądające jak dzieła sztuki. Kunszt i precyzja ich wykonania zachwycą każdego, tak samo jak skrywający się pod polewą smak. Sprawdź, jakie są podstawowe sprzęty, których nie może zabraknąć w kuchni cukiernika.

Najważniejsze do wypiekania ciasta są blachy do pieczenia (okrągłe dla tortów, prostokątne dla innych ciast) o nieprzywierającej powłoce. Podstawą w kuchni cukiernika są też stolnice do wyrabiania i wykrawacze o różnych kształtach, z których powstają ciasteczka. Jednak w szufladzie przydają się też akcesoria do dekorowania i kunsztownego zdobienia słodkich deserów.

Miarka – niezastąpiony gadżet do precyzyjnego mierzenia składników

Cukiernik to mistrz precyzji, dlatego miarka jest nieodzownym narzędziem w jego kuchennym warsztacie. Właściwe wymierzenie składników, takich jak mąka, cukier, kakao czy oleje, to klucz do osiągnięcia doskonałego smaku i tekstury wypieków. Czasem nawet różnica kilku gramów może zaważyć na efekcie końcowym. Nie zdawaj się na przypadek i wyczucie, zaufaj miarce z widoczna podziałką, która jest łatwa w użyciu i niezawodna na etapie łączenia składników w ustalonych proporcjach.

Szpatułka – stworzona do wygładzania i nakładania kremów

Szpatułka to wszechstronne narzędzie, które cukiernik doceni na różnych etapach przygotowywania wypieków. Służy do mieszania składników, wygładzania powierzchni ciast, a także precyzyjnego nakładania kremów i lukrów.

Wybierając szpatułkę, zwróć uwagę na jakość materiału, ergonomiczny uchwyt i elastyczność, która ułatwi precyzyjne operacje na delikatnym cieście i kremach.

Pędzle – do dekorowania i rozsmarowywania mas

Pędzle cukiernicze są niezbędnym narzędziem do smarowania ciast jajkiem, mlekiem czy masłem przed pieczeniem. Również do dekorowania wypieków, nakładania lukru, czekolady czy galaretki. Ważne jest, aby wybrać pędzle o miękkich i elastycznych włoskach, które umożliwią dokładne smarowanie i precyzyjne rysowanie na powierzchniach wypieków.

Rękawy cukiernicze – wykończenie ma znaczenie!

Rękawy cukiernicze umożliwiają precyzyjne dekorowanie ciast i wypieków za pomocą różnych dysz. Tylki mają małe i większe otwory, z których można aplikować kremy czy bitą śmietanę na kilkanaście różnych sposobów!

Każdy cukiernik powinien mieć w swojej kuchni nie tylko blachy do pieczenia, ale także miarkę, szpatułkę, pędzle, rękawy cukiernicze, wykrawacze, blachy do ciasta, stolnice i formy. Te narzędzia są niezbędne na etapie przygotowania ciasta, potem idealnego wypieczenia go, wreszcie udekorowania i podania zgodnie z pierwotną koncepcją. Dzięki temu każdy cukiernik będzie mógł stworzyć wyjątkowe i profesjonalnie wyglądające słodkości, które zachwycą podniebienia i oczy wszystkich gości.