Nowoczesne biurowce w prestiżowych lokalizacjach poza metropoliami

0

Mniejsze ośrodki, zwłaszcza z tzw. „ściany wschodniej”, przez dekady borykające się z problemami gospodarczymi i demograficznymi, cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem szeroko pojętego biznesu. Przykładem tego trendu jest Stalowa Wola i stworzony wokół niej, we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu, Strategiczny Park Inwestycyjny.

Historia Stalowej Woli, 60-tysięcznego dziś miasta położonego w województwie podkarpackim, to doskonały materiał na kasową produkcję filmową. Stworzone 86 lat temu przez grupę inżynierów kierowanych śmiałą wizją Eugeniusza Kwiatkowskiego praktycznie na pustkowiu, w jednym z najbiedniejszych regionów II RP, stało się jednym z głównych ośrodków Centralnego Okręgu Przemysłowego. Do tego wyjątkowego dziedzictwa nawiązał Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta, podczas poświęconej inwestycjom lokalnym konferencji „Czas na regiON”, zorganizowanej przez Operator ARP i Fabrykę – Urbi Ferro.

„Ostatnie dekady nie były dla miast takich jak Stalowa Wola łaskawe – upadek wielu zakładów przemysłowych oraz brak inwestycji, tak krajowych, jak i zagranicznych, sprawiły, że zwłaszcza dla młodych mieszkańców jedynym sensownym wyjściem była przeprowadzka do dalekiej metropolii. Dziś mamy pomysł, jak zaoferować im perspektywę dobrej pracy, uczciwych zarobków, możliwość rozwoju pasji oraz umiejętności” – tłumaczył prezydent Nadbereżny.

Tym rozwiązaniem jest Strategiczny Park Inwestycyjny EUROPARK, unikalna przestrzeń 1000 ha dedykowana innowacyjnym przedsiębiorcom, która ma nie tylko przyciągnąć globalne koncerny, ale również stworzyć przestrzeń dla wzrostu lokalnych firm i inicjatyw gospodarczych.

„Polska wschodnia oferuje doskonale skomunikowane tereny, chłonny rynek pracy, świetnie wykształconych pracowników, tysiące ambitnych studentów. Współpraca z władzami samorządowymi Stalowej Woli układa się wzorcowo i stanowić może przykład dla innych ośrodków na Podkarpaciu czy Lubelszczyźnie” – zauważył Łukasz Gałczyński, wiceprezes zarządu ARP S.A.

Spółka Operator ARP należy do grupy Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest jedną z kluczowych instytucji realizujących program zrównoważonego rozwoju kraju. Spółka działa w obszarach związanych z efektywnym gospodarowaniem nieruchomościami oraz gruntami, angażuje się w nowoczesne projekty wspierające rozwój średnich, polskich miast, a także inwestuje w odnawialne źródła energii. Kluczowym zadaniem powierzonym spółce Operator ARP jest realizacja Programu Fabryka, którego celem jest stymulowanie gospodarczego potencjału średnich miast.

„Jedną z kluczowych inicjatyw w ramach tutejszej strefy inwestycyjnej jest Urbi Ferro – nowoczesny budynek biurowo-usługowy, zlokalizowany w centrum Stalowej Woli w rejonie ulic Okulickiego i Floriańskiej. Biurowiec, z szerokim dostępem do punktów gastronomicznych, banków czy przychodni medycznych, wyposażony jest w panele fotowoltaiczne, energooszczędny system klimatyzacji i wentylacji, oraz posiada certyfikację BREEM” – przekonywał Piotr Tucholski, prezes zarządu Fabryka – Urbi Ferro.

Zarówno w optyce Operator ARP, jak i władz lokalnych, wielki projekt zasypywania podziałów między mitycznymi „Polskami A i B” ma polegać nie tylko na reindustrializacji dawnych obszarów przemysłowych.

„Ambicje i marzenia mieszkańców Stalowej Woli nie różnią od tych warszawskich czy krakowskich. Chcemy znajdować pracę i korzystać jako konsumenci z szeroko rozbudowanego sektora usług. Wierzymy, że ze względów ekonomicznych (niższe koszty prowadzenia działalności) i postępującej cyfryzacji, miasta małe i średnie stawać się będą coraz atrakcyjniejszą alternatywą wobec metropolii dla firm szukających nowych lokalizacji pod swoje biura czy siedziby” – oceniał prezydent Stalowej Woli.

Wiceprezes ARP S.A. przyznał z kolei, że potencjał mniejszych ośrodków miejskich jest często dostrzegany i oceniany lepiej na świecie niż w Polsce.

„EUROPARK Stalowa Wola to nasza wizytówka, powołujemy się na nią za każdym razem, gdy promujemy Polskę na innych rynkach. Jednak w rozmowach z potencjalnymi inwestorami z Korei czy Tajwanu okazuje się, że oni tę strefę doskonale znają, a w ich oczach wschodnie rejony kraju stają się coraz bardziej interesujące” – powiedział Mariusz Domeradzki, prezes zarządu Operator ARP.

O ile bowiem obecnie regiony te graniczą bezpośrednio ze strefą działań wojennych, o tyle po zakończeniu konfliktu będą miały one kluczowe znaczenie w obsługiwaniu gigantycznych projektów gospodarczych i infrastrukturalnych związanych z odbudową Ukrainy. Dlatego firmy, które przygotują się do tego momentu z wyprzedzeniem, lokując właśnie tam swoje siedziby, biura czy filie, mogą liczyć na wymierne korzyści finansowo-logistyczne w przyszłości.

Źródło informacji: PAP MediaRoom