Osuszanie po zalaniu – jak zminimalizować straty?

0

Zalanie to nie jest przyjemne doświadczenie, które zdarza się dość często. Głównie jest to widoczne w środowisku blokowisk, gdzie awarie wodno-kanalizacyjne dotykają nie tylko samego właściciela mieszkania, ale również sąsiadującego mieszkania. Kiedy dochodzi do awarii w bloku, najczęściej poszkodowane są dwie rodziny. W jaki sposób zminimalizować straty po zalaniu? Warto się nad tym poważnie zastanowić. Pomóc mogą firmy oferujące usługi osuszania budynków.

Skutki zalania

Zalanie mieszkania nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne. Kiedy dochodzi do awarii, w której zalaniu uległa nie tylko nasze mieszkanie, ale również mieszkanie sąsiada, który znajduje się poniżej, można mówić o poważnych stratach. Powstałe na skutek zalania szkody mogą poważnie nadszarpnąć budżet domowy. Bardzo istotnym czynnikiem, aby zminimalizować straty, jest osuszanie po zalaniu w możliwie jak najszybszym czasie.

Zalanie to poważna sytuacja, w której dochodzi do uszkodzeń wyposażenia, sprzętów, mebli, dekoracji, ale również dokumentów, książek, ubrań i nie tylko. Jeśli mowa o awarii kanalizacyjnej, dochodzi do zagrożenia, ze względu na nieczystości.  W takim przypadku natychmiastowe osuszanie budynków po zalaniu będzie kluczowym działaniem. Potrzebny jest profesjonalny sprzęt, fachowa ocena działania i natychmiastowe podjęcie prób minimalizowania strat lub firma zajmująca się tym np.: https://osuszanie24.com/uslugi/osuszanie-po-zalaniu/.

Pierwszą metodą na zminimalizowanie strat jest oszacowanie ich. Trzeba sprawdzić, co uległo zniszczeniu, a co jeszcze można ocalić przed wodą. Najlepiej wynieść wyposażenie danego pomieszczenia czy całego domu, oddzielić to, co jest jeszcze do użytku. Oczywiście przy zalaniach najbardziej cierpią nie sprzęty i nie meble, bo takie łatwiej jest wymienić, lecz najbardziej narażona na liczne straty jest podłoga, ściany i sufity. Nagromadzona woda, która przenika przez warstwy sufitów i osadza się na podłodze, wnika także w jej struktury. Jeśli wilgoć pozostanie na posadzce, w jej zakamarkach może dojść do rozwijania się drobnoustrojów. Przeprowadzenie dezynfekcji po zalaniu mieszkania jest więc kluczowym zabiegiem, aby można było bezpiecznie użytkować wnętrze po jego osuszeniu.

Osuszanie mieszkania po zalaniu polega w pierwszej fazie na wypompowaniu wody, gdzie następnie wymagane jest przeprowadzenie odparowywania pozostałej wilgoci. Samo wietrzenie wnętrza, jeżeli chodzi o nasze warunki klimatyczne, może być niewystarczające. W okresie zimowym i jesiennym, kiedy warunki pogodowe są raczej mało sprzyjające, trudno jest tylko na podstawie wietrzenia osuszyć wnętrze zalanego mieszkania.

Jak działać przy zalaniu?

Niezależnie od tego, czy awaria powstała w naszym mieszkaniu, czy to sąsiad z góry przyczynił się do zalania, trzeba wiedzieć, że jedynie natychmiastowa reakcja jest w stanie zminimalizować skutki takiego zdarzenia. Osuszanie domu po zalaniu jest więc najważniejszą kwestią, jaką należy wdrożyć w momencie, gdy zauważymy powstały problem. Gwałtowne zalanie, które najczęściej spowodowane jest awarią rur wodnych, jest łatwiejsze do zlokalizowania i tym samym do szybszego działania. Gorzej, gdy awaria jest niewielka, a dochodzi jedynie do zalewania stropu, co po czasie widać poprzez mokre ściany, sufity i wykwity pleśni. Jeśli przyczyna zalania została zlokalizowana, należy natychmiast podjąć próby jej likwidacji. Minimalizowanie strat po takim zdarzeniu polega na wynoszeniu przedmiotów z domu. Jeśli zniszczeniu uległy dokumenty, ważne książki, czy pamiątki rodzinne z albumami, nie należy panikować. Firmy, które zajmują się osuszaniem mieszkań po zalaniach, będą w stanie zaoferować pomoc w osuszeniu dokumentów, co nie jest łatwe, ale jest możliwe: https://osuszanie24.com/uslugi/restytucja-dokumentow/.

Likwidowanie skutków zalania względem sprzętów, mebli i ogólnie ruchomości w mieszkaniu, może być trudniejsze, ale najważniejsze to szybkie działanie. Izolacja tego, co nie zostało uszkodzone, a także oszacowanie strat. Pamiętać należy, że zalanie to nie tylko problem zniszczenia mebli, czy podłóg i sufitu lub ścian, może dojść także do uszkodzeń instalacji elektrycznych, co stanowi już poważne zagrożenie. Wszystko trzeba dokładnie zbadać, a w tym pomogą nam specjaliści. Osuszanie domu po zalaniu to przede wszystkim pozbycie się wody, również tej, która znalazła się pod posadzką. Nierzadko wymiana podłóg jest istotna przy większych awariach, zwłaszcza jeśli mieszkanie wyłożone zostało chłonnymi panelami podłogowymi. Miejmy na uwadze to, że woda stojąca zniszczy nie tylko panele, ale strukturę posadzki. Właściwe oszacowanie strat, w czym pomogą specjaliści firm osuszających budynki, z pewnością da pełny obraz działań, jakie należy podjąć.

Przy każdej awarii związanej z siecią wodno-kanalizacyjną należy działać przede wszystkim szybko. Zaniechanie naprawy uszkodzonego elementu (wężyki, rurki, krany itp.) może skutkować poważniejszymi kłopotami, które widoczne będą dopiero po czasie. Pamiętajmy, że zalanie nie musi być natychmiastową sytuacją, a przeciekający wężyk może przez dłuższy czas powodować wypływanie wody w strukturę stropu. Czasami zalanie jest widoczne poprzez pęcherze tworzące się na ścianie czy suficie, gdzie farba zaczyna odchodzić.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://osuszanie24.com/