Odkrywanie projektów finansowanych przez UE podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich

0

Można spędzić fantastyczny weekend, a przy okazji dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z Funduszy Europejskich – tak MFiPR zachęca do udziału w 10. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W dniach 12-14 maja w całym kraju zaplanowano wiele koncertów, pikników, konkursów, podczas których będzie możliwość poznania projektów, które uzyskały dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Akcja DOFE jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Pozwala ona bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą dotacji unijnych.

Strona www.dniotwarte.eu już zapełniona jest zaproszeniami na różnorodne imprezy, które przybliżają wiedzę o Funduszach Europejskich i umożliwiają skorzystanie z oferty instytucji na co dzień te fundusze inwestujących.  

Główną „areną” DOFE będą Ogrody Zamku Królewskiego i Arkady Kubickiego w Warszawie, gdzie będzie umiejscowione Miasteczko Funduszy Europejskich. 14 maja organizatorzy zapraszają na mobilną grę miejską „Aleją Gwiazd. Szlakiem Funduszy Europejskich”. Gwiazda pochodzi z flagi Unii Europejskiej. Poprowadzi trasą 20 różnorodnych warszawskich inwestycji, dofinansowanych ze środków unijnych. Można będzie przekonać się, jak duży wpływ na życie Polaków i Polek mają Fundusze Europejskie i wygrać atrakcyjne nagrody.

To jeden z pomysłów na DOFE. Bogactwo innych – na stronie Dni Otwartych FE. I tak np. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku zaprasza na warsztaty rozwojowe, konsultacje i spotkania z doradcami. Pod hasłem „Świadomie planuj swoją karierę” specjaliści doradzą w sprawie wyboru szkoły lub studiów, powrotu do pracy po przerwie, zmiany drogi zawodowej, czy sposobów rozwoju umiejętności.

W Rzeszowie, w dniach 12-14 maja będzie można skorzystać z bezpłatnych przejazdów linią 0A oraz 0B. Linie te są obsługiwane przez miejskiego operatora MPK, który do ich obsługi wykorzystuje przede wszystkim ekologiczne autobusy elektryczne zakupione w ramach projektu „Rozwój systemu transportu publicznego w Rzeszowie”. 0A i 0B  to linie okrężne kursujące wokół centrum miasta, rozpoczynające swoje kursy na Dworcu Lokalnym. W trakcie jazdy można podziwiać m.in. Zamek Lubomirskich, budynek Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaporę wodną i zalew na rzece Wisłok, Stadion Miejski „Stal”, Ogrody Bernardyńskie. 

Urząd Marszałkowski w Kielcach z kolei przygotował specjalny paszport turystyczny dla dzieci i młodzieży. Zaprasza do 24 miejsc w regionie, które łączy fakt, że skorzystały z unijnych dotacji i dzięki temu mogły rozwijać się i poszerzać swoją ofertę. Młodzi wędrowcy, zwiedzając, mogą zbierać pieczątki lub stemple. 100 pierwszych osób, które zbierze 5 pieczątek – otrzyma upominek.

Centrum Aktywizacji Społecznej w Busku-Zdroju zaprasza całe rodziny na zajęcia sportowe i artystyczne. Wszystkie bezpłatne, bez konieczności wcześniejszej rejestracji. W Centrum Aktywizacji Społecznej zaplanowano m.in. zajęcia ogólnoruchowe dla seniorów, warsztaty z rękodzieła artystycznego, wystawę sztuki pn. „Panience na Dobranoc”, wieczorek taneczny dla seniorów. Miłośnicy biegania będą mieli swoje treningi na stadionie miejskim i w Parku Zdrojowym.
 
W Lubiczu Dolnym, małej wiosce w woj. kujawsko-pomorskim, Candellana zaprasza do miejsca na co dzień niedostępnego dla odwiedzających. W siedzibie firmy będzie można zobaczyć jak powstają produkty betonowe, świeczki oraz kolorowanki drukowane w technologii 3D. Zaplanowano też, wspólne z fachowcami, malowanie farbkami gipsowych figurek. Stworzone dzieła będzie można zabrać ze sobą do domu.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP