1,446 mld zł skonsolidowanego zysku netto – Rekordowe wyniki Banku Pekao S.A.

0

1,446 mld zł skonsolidowanego zysku netto zanotował Bank Pekao S.A. w pierwszym kwartale 2023 r. To wzrost o 60 proc. w stosunku do I kwartału 2022 r. i o 63 proc. względem IV kwartału 2022 r. Bank ma bardzo dobrą pozycję kapitałową i planuje wypłacić dywidendę. Do podziału między akcjonariuszy ma trafić 50,5 proc. zysku, co oznacza wypłatę w wysokości 3,65 zł za akcję.

Na rekordowe wyniki Banku Pekao w I kwartale 2023 złożyły się przede wszystkim rosnące wolumeny kredytów: o 14 proc. w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw i 7 proc. w sektorze dużych korporacji. W sektorze detalicznym sprzedano 164 tys. nowych kont osobistych (wzrost o 25 proc.), a aplikacja PeoPay trafiła do pierwszej piętnastki w rankingu Deloitte najlepszych aplikacji bankowych na świecie. 

„Rekordowe wyniki i niskie koszty ryzyka na poziomie 30 punktów bazowych dowodzą, że bank jest zarządzany w sposób odpowiedzialny, stabilny, ale jednocześnie z korzyścią dla akcjonariuszy i depozytariuszy, dla których bezpieczeństwo pieniędzy ulokowanych w naszym banku jest szczególnie ważne” – podkreślił Paweł Strączyński, wiceprezes Banku Pekao S.A.

Bank Pekao przeprowadza zaawansowaną transformację cyfrową, dzięki której wprowadza nowe usługi i narzędzia: wdraża ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC, przyspiesza procesy decyzji kredytowych, dostarcza klientom spersonalizowane komunikaty, a także udoskonala aplikację PeoPay. 

„Plany na 2023 r. zakładają m.in. wdrożenie platformy doradztwa kapitałowego Wealth Management, migrację PeoPay do chmury publicznej czy powstanie nowej platformy wymiany walut. Wprowadzamy także nowe funkcjonalności do aplikacji PeoPay, jak zrzutki czy skarbonki. Aplikacja ma również więcej możliwości personalizacji, jak możliwość wyboru awatara, tła czy skrótów do najczęściej używanych widgetów” – wyjaśnił Błażej Szczecki, wiceprezes Banku Pekao S.A.

„PeoPay został uznany za jedną z 15 najlepszych aplikacji bankowych na świecie, wg badania Digital Banking Maturity, przeprowadzonego przez Deloitte. Mamy ambicję by się rozwijać, mamy plany by się rozwijać. Chcemy znaleźć się wśród dziesięciu najlepszych aplikacji na świecie” – dodał wiceprezes.

Podsumowanie wyników I kwartału 2023 r. odbyło się w nowej siedzibie Banku Pekao przy ul Burakowskiej 14 w Warszawie. Nowa siedziba banku to nie tylko nowoczesne, inteligentne biuro – to również znaczne ograniczenie kosztów.

„Ograniczenie powierzchni biurowej do 37 tys. m2 wobec wcześniejszych 70 tys. m2 sprawiło, że wydatki na siedzibę znacznie się obniżyły. Budynek wykorzystuje wiele ekologicznych rozwiązań: ma lepszą lokalizację, biura o wyższym standardzie oraz rozwiązania IT dopasowane do hybrydowego modelu pracy” – podkreślił prezes Leszek Skiba.

Źródło informacji: PAP MediaRoom