Jak pielęgnować domowe drewniane meble

0

W domowych wnętrzach wykorzystuje się rozmaite rodzaje wyposażenia. Szczególnie chętnie stawia się na ponadczasowe produkty drewniane, które wyróżniają się stylowym wyglądem i olbrzymią trwałością, zwłaszcza gdy zadba się o odpowiednią pielęgnację.

O czym pamiętać, by meble drewniane zachowały idealny wygląd na długie lata? Jakim zabiegom należy je poddać, by prezentowały się nienagannie? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Meble z drewna – różne gatunki drewna, różne właściwości

Drewniane meble wykorzystuje się w zasadzie we wszystkich modnych aranżacjach. Dopasowanie produktów zależy w dużej mierze od designu oraz sposobu wykończenia powierzchni – surowych i chropowatych do aranżacji nowoczesnych i industrialnych lub na wysoki połysk do pomieszczeń klasycznych i glamour.

Za trwałość i wygląd mebli odpowiada też sam zastosowany materiał. Wykorzystuje się szlachetną dębinę – trwałą i odporną na uszkodzenia, mocny buk, ale też drewno jesionowe o pięknym kolorze, a także lekkie i tańsze drewno brzozowe lub sosnowe.

W każdym z wymienionych przypadków, gdy decydujemy się na meble drewniane, jak choćby te od: KulkaHome.pl, trzeba dokładnie zapoznać się z zasadami prawidłowej pielęgnacji. Wówczas wyposażenie wnętrz, jak stoły, szafki i krzesła, długo posłużą nam w optymalnej kondycji.

Piękne meble z drewna – za czym nie przepadają?

Jak dbać o meble drewniane? Przede wszystkim warto pamiętać o kilku zasadach. Tego typu wyposażenie nie przepada za wodą. W pomieszczeniu nie powinna więc panować wysoka wilgotność. Należy również uważać, by nie rozlewać wody na meble. W innym razie może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia materiału i pojawienia się pęknięć i deformacji.

Kolejną kwestią jest odpowiednia temperatura we wnętrzu, która nie powinna przekraczać ok. 25 stopni Celsjusza w pomieszczeniu. Najlepiej unikać ustawiania mebli drewniany w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła (np. kaloryferów). Ponadto bardzo dobrą praktyką jest stosowanie specjalnych podkładek pod kubki i talerze, by ich rozgrzane powierzchnie nie doprowadziły do pojawienia się trwałych śladów na powierzchni drewnianych stołów.

Jak czyścić meble drewniane?

Sposób czyszczenia mebli drewnianych zależy w dużej mierze od tego, jak je zabezpieczono przed czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej spotyka się meble olejowane, woskowane i lakierowane. Gdzie je wykorzystać? Nieco inspiracji można znaleźć na stronie: projektydompasja.com.pl.

Oleje impregnujące wnikają głęboko w strukturę drewna, tworząc warstwę ochronną i antystatyczną (mebel nie przyciąga tak bardzo kurzu). Wystarczy regularnie przecierać je miękkim kawałkiem materiału, a w razie pojawienia się bardziej uciążliwych zabrudzeń można wykorzystać wilgotną szmatkę.

Impregnatem woskowym najczęściej pokrywa się szafki i komody. W ich przypadku do czyszczenia stosuje się dedykowane preparaty z domieszką naturalnych wosków. Zdecydowanie odradza się natomiast mycie takich elementów wodą.

Zarówno meble olejowane, jak i woskowane, co jakiś czas mogą wymagać dodatkowych zabiegów konserwatorskich – nałożenia kolejnej warstwy dedykowanych preparatów ochronnych. Dotyczy to nie tylko wyposażenia stosowanego na tarasach i balkonach.

Najprostsze w pielęgnacji są konstrukcje lakierowane, na których powierzchni powstaje trwała i odporna warstwa zabezpieczająca. Wystarczy przecierać ją miękką, wilgotną szmatką, unikając jednak twardych szczotek i gąbek, które mogłyby uszkodzić strukturę lakieru.

Efektowne wyposażenie wnętrz – postaw na ponadczasowe drewno

Meble drewniane to wyposażenie na lata. Wymaga jednak regularnych zabiegów pielęgnacyjno-konserwatorskich, które pozwalają zachować piękny wygląd i uchronić krzesła, stoły i szafy przed uszkodzeniami. Najczęściej nie są to jednak czynności zbyt skomplikowane i pracochłonne, a zapewniają komfort i radość korzystania ze stylowego wyposażenia przez długi czas.