Który jacht klub wybrać i w której miejscowości?

0
Fot.: freepik.com

Żeglowanie jest pasją wielu ludzi. W każdym wieku można odkryć swoje żeglarskie umiejętności, które szlifować można realnie poprzez przystąpienie do klubu jachtowego. Przystąpienie do organizacji żeglarskiej, która troszczy się o wszelkie żeglarskie tradycje, jak również dba o aktywność i rozwój jej uczestników, stwarza wiele możliwości. Który klub wybrać? Gdzie się udać? Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Sprawdźmy to.

Przyjemność żeglowania

Kiedy odkrywamy swoje pasje związane z żeglarstwem, zapewne chcemy szlifować swoje umiejętności i zdobywać większe doświadczenie. Interesują nas wówczas kursy, rejsy, chcemy aktywnie w nich uczestniczyć i zdobywać coraz więcej w dziedzinie żeglarstwa. Możliwe jest to dzięki temu, że w Polskich miastach utworzone zostały organizacje żeglarskie, inaczej mówiąc yacht klub. W dużych miastach, które są położone w sprzyjającej okolicy, z pewnością można dostrzec aktywność w związku z uczestnictwem w jacht klubie. Przyjemność żeglowania polega nie tylko na tym, że mamy kontakt z naturą, z nieprzewidywalnością pogody, z żywiołem, ale także na tym, że możemy poznać wielu interesujących ludzi. Tego typu organizacje nie są dedykowane tylko i wyłącznie młodym ludziom, a pasję żeglarską można rozwijać w każdym wieku.

Kto może być uczestnikiem yacht klubu?

Można się spodziewać, że są wyznaczone ograniczenia, które klasyfikują uczestników takiej organizacji, ale nie ma takich. Klub jachtowy zaprasza do siebie każdego bez względu na wiek, płeć, czy doświadczenie związane z żeglarstwem. Nawet amatorzy, którzy niedawno odkryli w sobie zainteresowanie żeglarstwem, mogą spróbować swoich sił. Wiele z takich klubów organizuje nie tylko rejsy i kursy żeglarskie, ale także różnego typu imprezy integracyjne, wieczory szantowe i konkursy, które stanowią znakomitą zabawę dla każdego. Prócz oczywistych kwestii związanych z umiejętnościami żeglarskimi, jakie można szlifować poprzez udział w szkoleniach i kursach, mamy możliwość poznania zupełnie nowego krajobrazu, okolic, znakomitych akwenów i lądów. W związku z tym opłaca się uczestniczyć w takiej organizacji, aby nie tylko zwiększyć swoją wiedzę i umiejętności, ale czerpać także mnóstwo korzyści z poznawaniem nowych terenów, ludzi i zabawy.

Czym jest klub jachtowy?

Czym właściwie jest jacht klub? To nic innego jak klub sportowy, tylko że żeglarski. Ściśle powiązany z aktywnościami żeglarskimi. Dyscyplina sportów wodnych, czyli inaczej żeglarstwo oferuje nam wiele możliwości względem rekreacji, uprawiania sportów, poprawy kondycji, a co najważniejsze szlifowania umiejętności związanych z żeglarstwem. Wspomniane żeglarstwo uprawia się na jednostkach pływających, które są napędzane siłą wiatru. Dlatego właśnie można szlifować swoje umiejętności związane ze sterowaniem. Nie jest to łatwe zadanie, o czym mogą przekonać się uczestnicy yacht klubu w Olsztynie np. http://nauticus.pl/, ale z czasem nabiera się wprawy.

Jedną z największych zalet podczas wyboru żeglarstwa, jako pasji, zainteresowania jest to, że nie kształtujemy tylko i wyłącznie swojego ciała, ale przede wszystkim wpływamy na swój charakter. Dzięki żeglarstwu zaspokajane są różne potrzeby, możemy podziwiać widoki, poznawać nowe tereny, wyciszyć emocje, ale przede wszystkim na nowo poznać samych siebie, sprawdzić się w różnych sytuacjach, nie zawsze korzystnych, bo nie zawsze wiatr wieje w żagle. Podczas szlifowania umiejętności związanych z prowadzeniem i sterowaniem można z czasem wziąć udział w regatach, które są znakomitym sprawdzianem naszej wiedzy, umiejętności i nie tylko. Hartujemy w takich zawodach ciało i ducha. Regaty są organizowane w wielu miastach w Polsce, między innymi w Szczecinie, Kruszwicy czy Gdyni.

Czy wybór klubu ma znaczenie?

Oczywiście są osoby, dla których wybór klubu jachtowego będzie miał ogromne znaczenie. Jeśli ktoś specjalizuje się w żeglarstwie, oczekuje jak najwięcej. Amatorzy raczej wybierają lokalny yacht klub w Olsztynie lub innym mieście. Takie stowarzyszenia doskonale wpływają na kształtowanie świadomości młodego żeglarza, sternika. Nie trzeba nikogo przekonywać, że liczne zabawy, imprezy, czy spotkania stwarzają ogromne możliwości, by pokazać swoje umiejętności, a przy okazji zaznać trochę przyjemności w związku z zabawą i poznawaniem nowych ludzi. Klub jachtowy może zaoferować swoim uczestnikom wiele atrakcji, ale przede wszystkim zachęcające dla amatorów i profesjonalistów są liczne szkolenia, warsztaty, kursy, rejsy i regaty, jakie organizowane są przez takie organizacje.

Warto pamiętać, że większość klubów nie wymaga doświadczenia od przyszłych uczestników. Wszystkiego można nauczyć się od podstaw, dlatego nie warto się zrażać, jeśli interesuje nas żeglarstwo, a nie mamy w tym kierunku żadnego doświadczenia. Pierwszym krokiem na drodze do żeglarskiego stylu życia będzie wybór i zapisanie się do yacht klubu. Olsztyn może być bardzo dobrym miejscem, od którego warto zacząć i wcale nie dotyczy to tylko i wyłącznie mieszkańców tego miasta i pobliskich miejscowości, może również być ciekawa formą półkolonii dla dzieci: http://nauticus.pl/polkolonie-2/