Rossmann zwiększa swoje moce magazynowe w Grudziądzu – modernizacja i rozbudowa

0

Centrum dystrybucji Rossmanna w Grudziądzu powiększyło się o 11 230 mkw. Po rozbudowie, magazyn ma 35 460 mkw. i zatrudnia 560 pracowników. Liczba miejsc paletowych wzrosła z 21 tys. do 34 tys. W nowej hali firma zastosowała ogrzewanie podłogowe i oświetlenie LED, które pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.

Centrum Dystrybucyjne w Grudziądzu jest zapleczem logistycznym dla drogerii Rossmann w Polsce północnej. Obiekt powstał w 2012 roku, ale ze względu na rozwój firmy (Rossmann ma w Polsce 1670 drogerii), w ubiegłym roku władze spółki podjęły decyzję o rozbudowie. Budowa zaczęła się na początku kwietnia 2022 roku i trwała niespełna 12 miesięcy (do 20 marca 2023 roku).

„Naszym zadaniem jako logistyki, jest wspieranie rozwoju firmy. Potrzebujemy coraz większych możliwości w zakresie optymalizacji wysyłki towaru do drogerii, tak, aby zapewnić jak najlepszy poziom obsługi naszych klientów” – tłumaczy Rafał Makarski, dyrektor Działu Logistyki w Rossmannie. Według niego inwestycja w grudziądzki magazyn na pewno ten proces ułatwi.

„Naszym kolejnym celem była poprawa warunków pracy naszych pracowników. Zależało nam, by pracowało im się łatwiej i zdecydowanie bardziej ergonomicznie” – dodaje Rafał Makarski.

Magazyn w Grudziądzu jest obsługiwany manualnie, bez automatyki. Hala jest chłodzona, ponieważ coraz więcej artykułów wymaga składowania w temperaturze pokojowej, również podczas upałów. Aby zapewnić lepsze warunki pracy oraz zmniejszyć zużycie energii w nowej, dobudowanej hali, firma zastosowała ogrzewanie podłogowe (posadzka ogrzewana jest ciepłą wodą, przepływającą systemem rur znajdujących się pod nią), a także na oświetlenie LED. Rozbudowano też budynek socjalny z szatniami, który będzie miał 1775 mkw. (więcej o 318 mkw.).

„To duża inwestycja, nie tylko ze względu na skalę: dobudowaliśmy i wyposażyliśmy ponad 11 000 mkw. powierzchni użytkowej, zastosowaliśmy nowoczesne rozwiązania, które zaspokajają nasze, wciąż rosnące potrzeby i spełniają wysokie wymogi ubezpieczycieli” – mówi Andrzej Podobas, kierownik Działu Inwestycji i Nowych Otwarć w Rossmannie.

Równolegle z rozbudową firma zajęła się także starszą częścią hali.

„Powiększyliśmy szatnię, odświeżyliśmy zaplecze socjalne, na nowo wyposażyliśmy miejsca pracy, kupiliśmy więcej roślin. Zainwestowaliśmy także w maszyny, które przekładają się na komfort i bezpieczeństwo pracy” – mówi Maciej Dondelewski, dyrektor Centrum Dystrybucyjnego w Grudziądzu.

Podkreślił, że firma ma coraz większą flotę wózków magazynowych, a te starsze wymienia na nowe (dotyczy to również wózków z unoszoną kabiną operatora, którymi – jak przyznaje Dondelewski – dysponuje niewiele magazynów w Polsce).

„Wymieniliśmy większość urządzeń typu: skanery, komputery, monitory czy bardziej specjalistyczne, jak np. Pick by Voice, czyli podręczny sprzęt >>słuchający<< komend głosowych. Dołożyliśmy wszelkich starań, by starsza część magazynu standardem, komfortem i nowoczesnością technologiczną nie odbiegała od tej nowej” – tłumaczy Maciej Dondelewski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom