Co to są zintegrowane dachy fotowoltaiczne?

0

Coraz więcej mówi się o konieczności poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Jest to wynik troski o środowisko naturalne, a także dramatycznie zmniejszających się zasobów nieodnawialnych, takich, jak węgiel czy ropa. Rozwiązaniem, którego zastosowanie warto rozważyć jest dach solarny 2w1. To innowacyjne połączenie paneli fotowoltaicznych z pokryciem dachu, które wyróżnia się niezwykłą trwałością. Jeśli zaliczasz się do osób, które dotychczas wystrzegały się paneli w obawie przed utratą estetycznego wyglądu swojego domu, to Dach Solarny jest dla Ciebie.

Obecnie mamy na rynku trzy technologie budowy dachów solarnych.
1. Dachówki solarne – np Solar Roof np. dachówki Solar Roof firmy Tesla
2. Dachy z Paneli Fotowoltaicznych uzupełniane szkłem lub innymi materiałami: SunRoof / myRoof
3. Zintegrowany Dach Fotowoltaiczny 2w1: SolRoof

Skupmy się na dwóch ostatnich systemach.

Jak zbudowany jest system SunRoof / myRoof?

Dach solarny tworzą trzy warstwy. Są to:

  • system izolacji – dedykowana membrana której zadaniem jest zapewnienie pełnej wodoszczelności;
  • podkonstrukcja montażowa;
  • zewnętrzna warstwa, którą tworzą moduły monokrystaliczne glass–glass (część aktywna) oraz uzupełnienia z płytek ze szkła hartowanego lub innych materiałów dachowych

To właśnie ten ostatni element odpowiedzialny jest za przekształcanie promieni słonecznych w energię elektryczną. Do wykonania dachu wykorzystywane są  panele fotowoltaiczne typu szkło-szkło które zachowują nawet do 85% swojej efektywności po 30 latach.

Jak zbudowany jest SolRoof?

Dach solarny SolRoof to  dwa rodzaje paneli dachowych uzupełnione przez system obróbek.
Sama budowa dachu niczym nie różni się od tradycyjnego dachu wykonanego choćby z blachodachówki czy blachy na rąbek. Dach wykonujemy używając dwóch rodzajów paneli – FIT VOLT – panele aktywne produkujące prąd oraz FIT – panele nieaktywne.

Samo pokrycie panelami FIT i FIT VOLT jest pokryciem SZCZELNYM. Pod nim stosujemy podkonstrukcje drewnianą i dowolnie jedną z tradycyjnych technologii na krokwiach: deski+papę, folię lub membranę lub też nowoczesną izolację – Płyty PIR.

Jakie zalety ma dach fotowoltaiczny 2w1?

Dach Solarny to jeden produkt, który nie tylko chroni wnętrze domu przed zimnem i wilgocią, ale również wytwarza energię elektryczną, zapewniając tani prąd. Aby go wykonać, potrzeba zdecydowanie mniej materiałów niż w przypadku klasycznego dachu, na którym następnie montowane są panele fotowoltaiczne. To sprawia, że cała instalacja jest zdecydowanie tańsza. Atutem jest także krótki czas wykonania. Potrzeba na to na ogół od trzech do dziesięciu dni. Z uwagi na to, że panele FIT VOLT mogą pokrywać całą powierzchnię dachu możliwości fotowoltaiki wykorzystywane są w stu procentach.

Dlaczego dach solarny 2w1 to prawdziwa przyszłość nowoczesnych źródeł energii?

Dach fotowoltaiczny 2w1 to rozwiązanie, które pozwala na wyeliminowanie ciężkich i nieestetycznych paneli fotowoltaicznych, których konstrukcja montażowa jest doskonale widoczna. Należy podkreślić, że świetnie wpisuje się w ideę minimalizacji śladu węglowego, co oznacza, że nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Do tego jest wydajne, funkcjonalne i niezawodne. Wszystko to sprawia, że dachy solarne typu SolRoof czy SunRoof to prawdziwa rewolucja, a jednocześnie przyszłość nowoczesnych źródeł energii.