Jak przygotować się do pracy jako spawacz? Wskazówki dla przyszłych specjalistów

0

Spawanie to proces, który polega na łączeniu metali lub tworzyw sztucznych przez ich stopienie w miejscu złączenia, z użyciem lub bez użycia spoiwa. Źródłem ciepła do spawania jest zazwyczaj łuk elektryczny, który jest generowany przez urządzenie spawalnicze. Spawanie jest bardzo ważnym i często stosowanym procesem w przemyśle metalowym i budowlanym, dlatego istnieje duży popyt na fachowców z tej dziedziny. W tym artykule opisujemy, na czym polega praca spawacza.

Czym zajmuje się spawacz? Zadania na co dzień

Spawacz to osoba, która spaja metale i tworzywa sztuczne za pomocą różnych metod spawania (np. spawanie metodą MIG, MAG lub TIG). Każda z tych metod ma swoje specyficzne właściwości i zastosowania, a wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i grubość materiałów do połączenia, oraz warunki pracy.

Jakie umiejętności społeczne są ważne dla spawacza? Znajomość norm i przepisów, organizacja pracy, komunikacja

Spawacz powinien posiadać stosowne uprawnienia spawalnicze. Rodzaj uprawnień zależy od metody spawania i materiału, który ma być łączony. Niektóre z przykładowych kursów to:

  • Spawanie 111 MMA (spawanie łukowe elektrodą otuloną)
  • Spawanie 131 MIG (spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego)
  • Spawanie metodą MAG 135/138

Należy pamiętać, że większość uprawnień ma ograniczony czas ważności (np. 2 lata). Po tym czasie spawacze muszą je odnawiać. Zazwyczaj koszt odnowienia uprawnień jest niższy niż ich zdobycie.

W pracy spawacza istotne są również umiejętności techniczne i znajomość materiałów, z którymi się pracuje. Oprócz wiedzy i uprawnień spawacz powinien znać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto praca spawacza wymaga pewnych cech. Takich jak zdolności manualne i odporność na hałas. Najlepiej, jeśli spawacz lubi pracować w magazynach lub na placach budowy.

Spawacz – zawód przyszłości? Perspektywy rynkowe dla kandydatów na spawacza

Praca spawacza daje szanse na rozwój i jest stosunkowo dobrze opłacana w porównaniu z innymi zawodami fizycznymi. W sieci można znaleźć informacje, które pokazują, że średnie zarobki spawaczy w Polsce to około 5000 zł brutto. Natomiast spawacze z doświadczeniem mogą zarabiać około 6000 zł brutto. Oczywiście wysokość płacy zależy w dużej mierze od tego, która firma zatrudnia, ponieważ niektóre oferty pracy dla spawacza są zarówno znacznie wyższe jak i znacznie niższe od średniej płacy. Przykładowe oferty pracy dla spawacza można znaleźć na servicetechnical.pl.

Jakie są szanse na rozwój na stanowisku spawacza? Spawacze, zwykle mają możliwość uzyskania certyfikatów umożliwiających spawanie różnymi metodami. Jednocześnie zwykle praca dla spawacza jest dostępna w dziedzinach związanych, takich jak mechanika, budowa maszyn lub inżynieria materiałowa.

Spawacz z doświadczeniem zwykle ma możliwość awansu na stanowisko spawacza głównego lub kierownika nadzorującego pracę grupy spawaczy. Poza tym, przykładowe stanowiska związane to inżynier procesu spawalniczego, kontroler jakości procesu spawalniczego lub menedżer w branży spawalniczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj