Czy fotowoltaika wystarczy do ogrzania domu?

0

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularną technologią energii odnawialnej do ogrzewania domu, ponieważ może zmniejszyć lub nawet wyeliminować rachunki za prąd. Choć nie może bezpośrednio ogrzewać domu, to można ją wykorzystać w połączeniu z innymi systemami do generowania i przekazywania ciepła z promieni słonecznych, co może stanowić tanie, przyjazne dla środowiska rozwiązanie.

Takie systemy zazwyczaj zawierają jakąś formę izolacji, na przykład izolację ścian i okien, i wymagają dodatkowego wyposażenia, takiego jak pompy i wentylatory, aby rozprowadzić zebrane ciepło po całym domu. Należy również pamiętać, że panele fotowoltaiczne nie są tak wydajne w wytwarzaniu energii elektrycznej w zimnych miesiącach, ponieważ krótsze dni i niższe temperatury utrudniają wytworzenie wystarczającej ilości energii do celów grzewczych. W związku z tym konieczne jest zainstalowanie alternatywnego systemu ogrzewania obok paneli fotowoltaicznych, aby właściciele domów mogli utrzymać komfortowe ciepło w miesiącach zimowych. Przed zakupem warto jednak zaczerpnąć porady fachowców, którzy doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania. Z tego miejsca polecamy firmę Otovo, która świadczy wysoką jakość usług, a zakupione u nich instalacje fotowoltaiczne objęte są 20-letnią gwarancją. 

Zalety i wady ogrzewania fotowoltaiką

Zalety:

Podstawową zaletą ogrzewania fotowoltaicznego jest czystość i niezawodność, bez konieczności stosowania kłopotliwych lub drogich sposobów magazynowania energii. Panele słoneczne zainstalowane na dachu mogą przechwytywać światło słoneczne i wykorzystywać tę energię do produkcji prądu, który następnie może być użyty do zasilania pompy ciepła lub pieca. To sprawia, że jest to idealny wybór dla osób mieszkających poza siecią, gdzie dostęp do gazu ziemnego lub innych tradycyjnych metod ogrzewania może być niemożliwy. 

Kolejną zaletą ogrzewania fotowoltaicznego jest jego wydajność; według szacunków amerykańskiego Departamentu Energii fotowoltaika jest w stanie przetworzyć do 80 procent całej możliwej energii na użyteczną energię elektryczną – to znacznie więcej niż jakiekolwiek inne obecnie dostępne źródła energii odnawialnej, takie jak energia wiatrowa czy elektrownie geotermalne. Dodatkowo, ponieważ fotowoltaika nie wymaga paliwa, nie ma żadnych emisji podczas jej działania.

Wady: 

Główną wadą ogrzewania fotowoltaicznego jest jego koszt początkowy – systemy paneli słonecznych są zazwyczaj drogimi inwestycjami ze względu na ich złożoność i wymagania dotyczące rozmiarów (chyba że zdecydujesz się na rozwiązania typu „zrób to sam”). Ponadto, w zależności od położenia geograficznego, klimat wokół twojej nieruchomości może wpływać na ilość promieniowania słonecznego, które otrzymujesz; deszczowe dni i długie zimowe noce oznaczają mniejszy dostęp do światła słonecznego w ciągu roku – co może utrudnić utrzymanie zapotrzebowania, jeśli w chłodniejszych miesiącach polegasz wyłącznie na energii elektrycznej wytwarzanej z paneli PV. Ponadto, choć same panele słoneczne są trwałe i z czasem będą wymagały minimalnej konserwacji, to po około 20 latach mogą wymagać wymiany ze względu na wiek i warunki atmosferyczne, co przekłada się na dodatkowe koszty w przyszłości.