Dlaczego warto posiadać w swoim ogrodzie karmniki dla ptaków?

0

Posiadanie karmników dla ptaków w ogrodzie to świetny sposób na zapewnienie naszym pięknym skrzydlatym przyjaciołom dodatkowego źródła pożywienia i wody. Karmienie ptaków to przyjemność dla nas samych i sposobność do bliższego oglądania fascynującego świata zwierząt Jednak przede wszystkim jest to nieoceniona pomoc dla tych latających stworzeń, którym coraz trudniej jest znajdować pożywienie – szczególnie zimą.

Karmniki dla ptaków jako element dekoracyjny ogrodu

Z estetycznego punktu widzenia, karmniki dla ptaków to doskonały sposób na urozmaicenie krajobrazu w ogrodzie. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy budki lęgowe są coraz ładniejsze, a niektóre wręcz stanowią małe dzieła sztuki.

Karmnik może stanowić atrakcyjny element dekoracyjny, który przyciągnie uwagę naszych gości i sąsiadów. W zależności od preferencji, możemy wybrać karmniki o różnych kształtach, kolorach i wzorach, które będą pasować do stylu naszego ogrodu. Możemy też postawić karmniki dla ptaków czy domki dla owadów w ciekawym miejscu, np. na drzewie, by mieć okazję podziwiać przylatujące ptaki. Unikajmy powszechnego lokalizowania karmników na parapetach – lecący ptak może nie zauważyć znajdującej się tuż za nim szyby i nietrudno o wypadek.

Budki lęgowe, domki dla motyli – sposób na podziwianie przyrody z bliska

Karmniki dla ptaków, podobnie jak domek dla pszczół czy motyli umożliwiają obserwowanie przyrody z bliska. Wiele osób uwielbia podziwiać ptaki i ich zachowanie, ale nie zawsze ma ku temu czas i okazję. Postawienie karmnika w ogrodzie to doskonały sposób na obserwowanie wróbli, gili, kowalików, sikorek bogatek, modraszek, mazurków czy rudzików. Dla dzieci i młodzieży to najlepsza forma edukacji przyrodniczej.

Najważniejszy powód – dokarmianie ptaków, by przetrwały zimę

Jednak mimo wszystko najważniejszym powodem, dla którego warto posiadać karmniki dla ptaków czy domki dla owadów jest możliwość ich dokarmiania. Zwłaszcza zimą, gdy brakuje owoców, ziemia jest zmrożona i twarda, jest problem z dostępem do świeżej wody. Karmienie ptaków w ogrodzie pozwala na zapewnienie im dodatkowego źródła pożywienia, a domek oferuje im schronienie. To niezwykle istotne w chłodnych okresach roku.

Jednak problem ma większą skalę – dzisiaj, w dobie dynamicznej urbanizacji, coraz więcej miejsc zabudowuje się. Na nowoczesnych osiedlach często nie ma żadnych sadzawek, z których ptaki mogłyby czerpać wodę. Brak pożywienia i wody jest dla nich dokuczliwy zatem nie tylko zimą, ale też w okresie od wiosny do jesieni.

Dokarmianie ptaków? Tak, ale rób to z głową

Dobrze jest dokarmiać ptaki czy dbać o owady, ustawiając domek dla motyli lub pszczół. Ale żeby faktycznie pomóc im, a nie zaszkodzić, trzeba robić to mądrze. Wybór właściwej lokalizacji, o którym wspominamy wyżej to jedno, a drugie to to, czym karmimy naszych skrzydlatych przyjaciół. Popularne pieczywo czy wędzona słonina mogą im zaszkodzić, znacznie bezpieczniejsze są nasiona, owoce, zboża, orzechy czy kulki z niesolonych warzyw.