Kiedy należy wymienić tuleję wahacza?

0

Charakterystyczne stuki dochodzące spod auta, odczuwalna niestabilność podczas jazdy lub wyraźne szarpanie samochodem przy ruszaniu to typowe objawy problemów z wahaczami. O ile same wahacze są elementami bardzo wytrzymałymi, o tyle mocujące je elementy odpowiedzialne m.in. za tłumienie drgań są już bardziej wrażliwe. Przykładem takich części są tuleje wahaczy, które stanowią rodzaj łącznika pomiędzy wahaczem i osią. To elementy będące rodzaje izolatorów, gwarantujące płynną pracę wahaczy.

Dlaczego tuleje wahaczy się psują?

Wykonane z gumy i metalu, współcześnie również z twardszych i trwalszych niż guma tworzyw sztucznych, niewielkie tuleje wahaczy to nieodłączny element konstrukcji zawieszenia współczesnych pojazdów. Tuleja łączy wahacz z osią pojazdu, izolując go od reszty zawieszenia, a tym samym umożliwiając jego poprawne działanie. Niestety materiały używane do produkcji tulei z czasem się wycierają i w wyniku naturalnego zużycia tuleje przestają realizować powierzoną im funkcję, co przekłada się na pogorszenie komfortu, a z czasem również bezpieczeństwa jazdy. Tuleje mogą ulec uszkodzeniu również w wyniku działania siły zewnętrznej. Uderzenie kamieniem lub szybka jazda po nierównej nawierzchni może doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń i konieczności wymiany zniszczonej tulei wahacza na nową.

Objawy uszkodzenie tulei wahaczy

Niezależnie od tego, czy do uszkodzenia tulei doszło w wyniku naturalnego procesu jej zużycia, czy w efekcie uderzenia, typowym objawem nieprawidłowego działania tego elementu są wyczuwalne luzy na kierownicy, charakterystyczne stuki będące efektem wytarcia gumy tulei wahacza i pogorszenia jej właściwości izolujących oraz szarpanie przy ruszaniu. Samochód z uszkodzonymi tulejami staje się mniej stabilny podczas jazdy, rośnie również ryzyko uszkodzenia wahaczy. Nowe tuleje wahaczy nie są podzespołami drogimi, ale ich wymiana wymaga zastosowania specjalnego narzędzia hydraulicznego. Dlatego zawsze powinna być realizowana w wyspecjalizowanym warsztacie. Ponadto ingerencja w układ zawieszenia pojazdu wymaga późniejszego sprawdzenia geometrii kół.