Czym jest karboksyterapia i jakie urządzenia się wykorzystuje?

0

Karboksyterapia to metoda terapeutyczna polegająca na wprowadzeniu dwutlenku węgla (CO2) podskórną do wybranych okolic ciała za pomocą cienkiej igły. Gaz ten działa stymulująco na organizm, poprawiając ukrwienie, dotlenienie tkanek oraz stymulując procesy regeneracyjne. Zabieg karboksyterapii wykorzystywany jest w medycynie estetycznej, rehabilitacji, dermatologii i flebologii, a także w terapii bólu i leczeniu chorób układu oddechowego czy metabolicznego.

Jaki sprzęt jest potrzebny do przeprowadzenia zabiegu karboksyterapii?

Do przeprowadzenia zabiegu potrzebne jest specjalistyczne urządzenie do wytwarzania i podawania dwutlenku węgla. Urządzenie to składa się z cylindra z dwutlenkiem węgla, reduktora ciśnienia, zaworu bezpieczeństwa, igły do podawania gazu oraz przewodu podłączanego do igły i urządzenia. W zależności od obszaru ciała, który poddawany jest zabiegowi, stosuje się różne rodzaje igieł o różnej długości i grubości.

Na czym polega karboksyterapia?

Jest to metoda leczenia, która polega na wprowadzeniu pod skórę małych dawek dwutlenku węgla (CO2) za pomocą cienkiej igły. W trakcie zabiegu karboksyterapii, igła wprowadzana jest w wybrany obszar ciała, np. twarz, brzuch, uda, podbrzusze, itp., a następnie do igły podłączone jest urządzenie wytwarzające dwutlenek węgla.

Gaz CO2 wprowadzony pod skórę powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei zwiększa przepływ krwi i dotlenienie tkanek. Ponadto, dwutlenek węgla stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny, co wpływa na poprawę elastyczności skóry oraz jej wyglądu i kondycji.

Procedura jest stosunkowo bezpieczna i praktycznie nieinwazyjna, a jej efekty mogą być widoczne już po kilku sesjach. Karboksyterapia może być wykorzystywana w leczeniu cellulitu, rozstępów, blizn, trądziku oraz do poprawy kondycji skóry i redukcji zmarszczek.

Jakie efekty pozwala uzyskać?

Zabiegi karboksyterapii, czyli wprowadzania pod skórę małych dawek dwutlenku węgla, mogą przynieść szereg korzystnych efektów dla skóry i tkanek:

  • Poprawa elastyczności i jędrności skóry – dwutlenek węgla pobudza produkcję kolagenu i elastyny, co wpływa na elastyczność i jędrność skóry, poprawiając jej wygląd i kondycję.
  • Redukcja cellulitu – przyczynia się do redukcji cellulitu poprzez pobudzenie krążenia krwi, co z kolei wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej.
  • Redukcja rozstępów – w wyniku karboksyterapii dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, co może wpłynąć na zmniejszenie widoczności rozstępów.
  • Leczenie blizn i trądziku – pod wpływem dwutlenku węgla dochodzi do poprawy mikrokrążenia w obszarze poddawanym karboksyterapii, co przyczynia się do redukcji stanów zapalnych skóry i może pomóc w leczeniu blizn i trądziku.
  • Redukcja zmarszczek – karboksyterapia może pomóc w redukcji zmarszczek, ponieważ pobudza produkcję kolagenu i elastyny, które wpływają na elastyczność skóry i zwiększenie jej objętości.

Wszystkie te efekty są uzależnione od indywidualnych cech organizmu oraz od intensywności i liczby zabiegów.

Źródło zdjęcia: https://medikapoland.pl/pl/12-karboksyterapia.html

Czym są i jak działają urządzenia do karboksyterapii?

Urządzenia do karboksyterapii służą do wytwarzania i aplikowania pod skórę czystego dwutlenku węgla (CO2). Typowy sprzęt składa się z cylindra z CO2, reduktora ciśnienia, zaworu bezpieczeństwa, igły do aplikacji gazu oraz przewodu podłączanego do igły i urządzenia. W trakcie zabiegu karboksyterapii, cienka igła wprowadzana jest w wybrany obszar ciała, a następnie do igły podłączone jest urządzenie wytwarzające CO2.

Gaz jest aplikowany pod skórę w małych dawkach, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi i dotlenienie tkanek. Ponadto, dwutlenek węgla stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co wpływa na poprawę elastyczności skóry oraz jej wyglądu i kondycji.

Urządzenie do karboksyterapii jest zazwyczaj bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Najnowsze modele oferują regulację natężenia strumienia CO2 oraz precyzyjną kontrolę ciśnienia, co pozwala na jeszcze lepsze dostosowanie zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Mimo że procedura uważana jest za stosunkowo bezpieczny i skuteczny zabieg, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem kuracji.

Do najważniejszych przeciwwskazań karboksyterapii należą:

  • Ciąża i karmienie piersią – zabieg jest niewskazany u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ze względu na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa dla płodu lub dziecka.
  • Choroby serca i naczyń – karboksyterapia może zwiększać przepływ krwi, co może być niebezpieczne dla osób z chorobami serca i naczyń.
  • Choroby układu oddechowego – choroby takie jak astma lub POChP mogą wpłynąć na tolerancję dwutlenku węgla, co oznacza, że pacjenci z tymi chorobami powinni unikać zabiegu karboksyterapii.
  • Choroby autoimmunologiczne – karboksyterapia może wywołać reakcję autoimmunologiczną, dlatego pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeń lub reumatoidalne zapalenie stawów, powinni unikać zabiegu.
  • Infekcje skóry w miejscu zabiegu – jeśli w miejscu planowanego zabiegu występuje infekcja skóry, to karboksyterapia powinna zostać odłożona do momentu całkowitego wyleczenia.

W każdym przypadku przed rozpoczęciem karboksyterapii zaleca się skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, który dokona oceny stanu zdrowia pacjenta i podejmie decyzję o dopuszczalności zabiegu. Przykładowe urządzenia, ich opis, funkcje, dane techniczne można znaleźć na stronie producenta: https://medikapoland.pl/pl/16-karboksyterapia-urzadzenia.