
Wraz ze wzrostem wydajności i rozdzielczości drukarek 3D ich zastosowanie się zwiększa. Ponadto nie bez znaczenia jest spadek cen nie tylko samych urządzeń, ale również materiałów wykorzystywanych w druku trójwymiarowym. Obecnie wiele międzynarodowych korporacji i gigantycznych koncernów dąży do redukcji kosztów, jednocześnie chcąc zachować taką samą jakość swoich produktów. Ponadto niezwykle kosztowne projektowanie ogranicza i znacząco spowalnia rozwój. W ciągu ostatnich lat drukarki 3D zadomowiły się w różnych branżach przemysłu i z pewnością zostaną w nich na długo. W jakim kierunku może rozwinąć się druk przestrzenny i na co może mieć największy wpływ?
Drukarki 3D i ich zastosowanie w przemyśle
Projektowanie nowych części, a także całych struktur jest nie tylko bardzo czasochłonne, ale też wiąże się z dużymi kosztami. Odbiorcy stale oczekują nowości, zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. Firmy, które starają się nadążyć za stale zmieniającymi się trendami rynkowymi, muszą nieustannie modyfikować, ulepszać swoje produkty, a także projektować nowe. Przemysł motoryzacyjny, tak jak każdy inny, rządzi się swoimi prawami. W przypadku klasycznego projektowania opierającego się o zasadę obróbki ubytkowej niejednokrotnie znacząca część materiału jest marnowana. W druku 3D wykorzystuje się dokładnie tyle materiału, ile wymaga dany projekt, dzięki czemu straty są praktycznie zerowe.
- Podczas montażu nowego modelu samochodu lub motocyklu niezwykle często zachodzi potrzeba stworzenia nowego typu narzędzi. Każdy przedsiębiorca wie, że postój oznacza straty, na które nie można sobie pozwolić. Wykorzystując drukarki 3D, można nieporównywalnie skrócić czas produkowania niezbędnych narzędzi przy zachowaniu ich najwyższej jakości i wytrzymałości.
- Druk przestrzenny zyskuje na popularności również w budownictwie. Szczególnie w trakcie budowy ogromnych wieżowców często zachodzi potrzeba stworzenia nowych elementów. Wydrukowane części cechują się nie tylko właściwościami ochronnymi, ale też estetycznymi. Ponadto wykorzystanie druku przestrzennego pozwala uniknąć kosztownych przestojów, a także ogranicza koszty związane z projektowaniem i produkcją nowych elementów. Warto wspomnieć, że powstały już pierwsze drukowane domy, których koszt jest nieporównywalnie niższy od budynków budowanych tradycyjnie.
Ze względu na szerokie możliwości, jakie oferuje druk 3D, jest on coraz częściej wykorzystywany zarówno przez międzynarodowe koncerny, jak i mniejsze firmy. Profesjonalne urządzenia znajdziemy na stronie https://botland.com.pl/pl/842-drukarki-3d.
Drukarki 3D w medycynie
Zastosowanie druku przestrzennego w medycynie jest znane od wielu lat. Wraz z rozwojem technologii zwiększają się możliwości wykorzystania drukarek 3D. Jednym z najciekawszych przykładów jest proteza kończyny, która może być indywidualnie dopasowana do konkretnych wymagań i potrzeb pacjenta. Elementy tego typu są nie tylko znacznie tańsze w projektowaniu, ale również czas potrzebny do ich wyprodukowania jest znacznie krótszy.
- Kolejnym zastosowaniem druku przestrzennego jest stomatologia i ortodoncja. Wysokiej klasy drukarki 3D na podstawie projektu mogą wydrukować np. implant zęba. Ponadto za ich pomocą bez problemu można stworzyć wypełnienia, które charakteryzują się wysoką jakością i długą żywotnością. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod stworzenie implantu trwa zaledwie kilka godzin.
Produkcja zabawek
Ze względu na szerokie możliwości i wszechstronne zastosowanie druku 3D idealnie nadaje się on do produkcji zabawek. Nawet najbardziej urozmaicone i nieregularne kształty, m.in. figurek, nie są problemem dla drukarki 3D cechującej się wysoką rozdzielczością. Drukowanie modeli zabawek w praktycznie każdym kolorze jest znacznie tańsze niż klasyczna produkcja. Ponadto niezwykle istotne są praktycznie zerowe straty materiału, które nie tylko ograniczają koszty, ale również korzystnie wpływają na środowisko naturalne.
Zastosowanie druku przestrzennego w medycynie jest znane od wielu lat. Wraz z rozwojem technologii zwiększają się możliwości wykorzystania drukarek 3D.