Dobra praca nie tylko dla osób z doświadczeniem. Gdzie jej szukać?

0

Dużą przeszkodą na drodze do znalezienia pierwszej pracy mogą być wymagania pracodawców związane z doświadczeniem. Jeśli w większości ofert pojawia się zapis o mile widzianym lub obowiązkowym doświadczeniu na takim, lub podobnym stanowisku, to automatycznie rodzi się pytanie – gdzie tego doświadczenia szukać? Czy w ogóle możliwe jest znalezienie dobrej pracy przez osoby, które szukają jej po raz pierwszy?

Najpierw staż, później praca

Jeśli nie musisz jeszcze utrzymać rodziny, ale jesteś rozsądny i planujesz swoją przyszłość odpowiedzialnie, wówczas możesz pomyśleć o stażu w wybranym zawodzie. W szkołach zawodowych i technikach praktyki są obowiązkową częścią programu nauczania, ale staż możesz sobie załatwić również inną drogą – np. korzystając z oferty urzędu pracy lub zgłaszając się bezpośrednio do wybranego pracodawcy.

Najczęściej staże nie są całkowicie bezpłatne, choć otrzymywane za nie wynagrodzenie jest symboliczne, jednak niosą z bardzo ważną korzyść – w CV możesz już wpisać posiadanie doświadczenia, a to poważny atut. Jeśli natomiast widzisz ogłoszenie o pracę odpowiadające twoim wymaganiom, ale nie masz doświadczenia, spróbuj zadzwonić do firmy i zapytać, czy nie mógłbyś zostać najpierw stażystą, a jeśli się sprawdzisz – regularnym pracownikiem.

Pierwsza praca – kto przyjmuje bez doświadczenia?

Najchętniej nowicjuszy przyjmują większe firmy. Wiąże się to z dostępnością kadry, która może przeszkolić osobę bez doświadczenia i prowadzić stały nadzór nad jej pracą. W przypadku małych firm nie zawsze taki scenariusz będzie możliwy, ponieważ instruowanie nowego pracownika koliduje z wykonywaniem codziennych obowiązków.

Poszukując pierwszej pracy, zorientuj się, które firmy w okolicy prowadzą praktyki dla uczniów praktycznej nauki zawodu – istnieje duża szansa, że będą one bardziej skłonne do przyjmowania osób bez doświadczenia.

Zdarza się również tak, że na konkretne stanowisko w danej firmie doświadczenie nie jest wymagane — sprawdź oferty pracy i dowiedz się, którzy pracodawcy przyjmują nowicjuszy. Nie zapomnij przeczytać opinii o pracodawcy – może się zdarzyć tak, że dane przedsiębiorstwo rekrutuje wszystkich bez wyjątku, ponieważ stosowane w nim praktyki powodują bardzo dużą rotację pracowników. Takich pracodawców unikaj.

Gdzie zdobyć doświadczenie w swoim zawodzie?

Jeśli zależy ci na pracy w zawodzie, a nie masz doświadczenia, możesz spróbować kilku zabiegów. Pierwszym jest bardzo dokładne przeczytanie dostępnych ofert – być może nie w każdej znajduje się wymóg posiadania doświadczenia. Sprawdź również, od jak dawna ogłoszenie jest dostępne – być może pracodawcy nie udaje się znaleźć perfekcyjnego kandydata, a w takiej sytuacji warto spróbować szczęścia i złożyć CV. Jednocześnie w korespondencji poinformuj pracodawcę od razu, że nie spełniasz jednego z wymogów, aby nie poczuł on się oszukany – to byłby kiepski start.

Rozważ również poszukiwanie ofert poza twoim miejscem zamieszkania, w dalszej odległości. Będzie się to wiązało z dłuższymi dojazdami, ale po wypracowaniu odpowiedniego stażu pracy (np. pół roku) możesz już rozpocząć poszukiwanie pracy bliżej domu.

Czy praca bez doświadczenia może być dobrze płatna?

Najczęściej praca bez doświadczenia oznacza wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej. Są jednak i tacy pracodawcy, którzy zapłacą lepiej, biorąc pod uwagę twoje realne umiejętności, dobre wykształcenie czy wysoką motywację.

W pierwszej pracy nie możesz mieć jednak zbyt wygórowanych oczekiwań. Ale wystarczy kilka miesięcy praktyki, by poszukać nowych ofert lub poprosić o podwyżkę.