Fluoryzacja zębów – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?

0

Zdrowe i zadbane zęby są naszą wizytówką – dodają pewności siebie, ułatwiają kontakty z innymi oraz sprawiają, że chętniej nawiązujemy nowe znajomości. Szczery i niczym nieskrępowany uśmiech to ogromny atut, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by cieszyć się nim jak najdłużej. Profilaktyka jest w tym przypadku kluczowa i to na niej należy się skupić. Nie tylko po to, by zachować estetyczny wygląd, ale również po to, by uniknąć sporych wydatków związanych z leczeniem wieloletnich zaniedbań. Gabinety stomatologiczne oferują szeroki wachlarz zabiegów, które szybko i bezboleśnie poprawią stan naszej jamy ustnej i zębów, począwszy od standardowego wypełniania ubytków, aż po bardziej skomplikowane zabiegi, jak chociażby fluoryzacja. Na czym polega zabieg fluoryzacji zębów? Jakie są wskazania do jego wykonania i jakie daje efekty?

Fluoryzacja zębów – na czym polega zabieg?

W wielkim skrócie fluoryzacja zębów to zabieg, który wpływa na poprawę stanu szkliwa i zapobiega powstawaniu próchnicy, do którego wykorzystywane są związki fluoru. Fluor jest dość znany chociażby z obecności w pastach do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej, jednak w znacznie mniejszych proporcjach. Warto zaznaczyć również, że fluor w niewielkich ilościach jest bardzo potrzebny w organizmie każdego człowieka do prawidłowej budowy kości i zębów. Pomimo, iż mamy z nim kontakt na co dzień, zabieg fluoryzacji zębów powinien być przeprowadzony tylko i wyłącznie w gabinecie dentystycznym, pod nadzorem doświadczonego stomatologa. Tylko tak wykonany jest w pełni bezpieczny i przynosi oczekiwane efekty.

Fluoryzacja zębów jest zabiegiem, któremu mogą poddać się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Nie jest to zabieg kosztowny, a prawidłowo wykonany ma świetny wpływ na kondycję szkliwa, stan zębów i jamy ustnej. W trakcie zabiegu stomatolog bardzo dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów, a następnie umieszcza na nich, na kilka godzin, cienką warstwę żelu z wysoką zawartością fluoru. Tak pozostawiony preparat uwalnia jony fluorkowe, których zadaniem jest wniknięcie do szkliwa i wzmocnienie go poprzez spłycenie mikrouszkodzeń, dzięki czemu zęby stają się bardziej odporne na niekorzystne działanie bakterii znajdujących się w jamie ustnej. 

Fluoryzacja zębów to doskonała metoda profilaktyczna, która najlepiej sprawdza się w początkowym etapie powstawania zmian próchniczych, przeciwdziałając tym samym rozwinięciu się zaawansowanej próchnicy.

Czy fluoryzacja zębów jest zabiegiem bezpiecznym?

Tak, ale pod warunkiem, że jest ona wykonywana w gabinecie dentystycznym, gdzie lekarz stomatolog może na bieżąco śledzić jej przebieg. Warto pamiętać, iż każdy, nawet na pozór niewielki i mało skomplikowany zabieg, może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych, jeśli przeprowadzony jest przez osobę niedoświadczoną, o znikomej wiedzy stomatologicznej. W przypadku fluoryzacji zębów istnieje ryzyko zatrucia fluorem, który w wysokich dawkach wykazuje działanie toksyczne i może prowadzić do wielu dolegliwości, jak chociażby ból brzucha, głowy, ogólne osłabienie, czy nudności. Stąd tez zalecenie, by nie podejmować się fluoryzacji na własną rękę, ale po uprzedniej konsultacji i pod nadzorem stomatologa. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj