Jak rozpoznać koci katar?

0

Koci katar, czyli Herpeswiroza u kota to infekcja wirusowa, która jest spowodowana przez wirus herpeswirusa kotów (FHV-1). Objawy tej choroby obejmują kichanie, łzawienie oczu, podrażnienie gałek ocznych, wyciek z nosa, gorączkę i zwiększone wydzielanie śluzu z gardła. W cięższych przypadkach może dojść do poważnego uszkodzenia oczu, a nawet ślepoty. Choroba ta jest przenoszona przez bezpośredni kontakt z zakażonym kotem lub przez kontakt z jego wydzielinami (np. śliną, łzami, wydzieliną z nosa).

Które koty są predysponowane do kociego kataru

Koty, które są młode lub starsze, oraz te, które są osłabione lub cierpią na inne choroby, są bardziej podatne na rozwój kociego kataru (FHV-1). Koty, które są trzymane w ciasnych warunkach lub które często przebywają w kontakcie z innymi zwierzętami, takimi jak te trzymane w schroniskach lub w kocich hotelach, także są bardziej podatne na zachorowanie. Koty, które są zaszczepione przeciwko FHV-1, są mniej podatne na zachorowanie, ale nie są całkowicie odporne na infekcję.

Jakie są najczęstsze objawy kociego kataru

Najczęstsze objawy kociego kataru (FHV-1) obejmują:

  • Kichanie i wyciek z nosa
  • Łzawienie oczu
  • Zmętnienie i zaczerwienienie gałek ocznych
  • Powiększenie i obrzęk gruczołów łzowych
  • Gorączka
  • Zapalenie oskrzeli
  • Zapalenie gardła
  • Powiększenie węzłów chłonnych
  • Ogólne osłabienie i brak apetytu

W cięższych przypadkach kociego kataru może dojść do poważnego uszkodzenia oczu, a nawet ślepoty. Dlatego ważne jest, aby koty z podejrzeniem kociego kataru zostały skonsultowane z lekarzem weterynarii i podjęły odpowiednie leczenie.

Jak leczy się koci katar

Leczenie kociego kataru (FHV-1) polega przede wszystkim na leczeniu objawów i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się infekcji. Lekarz weterynarii może przepisać leki przeciwwirusowe, takie jak interferon lub acyklowir, które pomagają zwalczać wirusa.

Miejscowe leczenie obejmuje stosowanie maści lub kropli do oczu, aby złagodzić podrażnienie i zapalenie, oraz płukanie nosa, aby usunąć wydzielinę.

Ważne jest, aby utrzymać czystość pomieszczenia, w którym przebywa chory kot, a także wszystkich przedmiotów, które miał kontakt z kotem (np. kuwety, miski, zabawki), oraz dezynfekować je.

Ważne jest także, aby zapewnić kotu odpowiednią opiekę i zdrowy styl życia, w tym dostarczenie odpowiedniej ilości płynów i odpowiedniej diety, oraz unikanie stresu.

W przypadku kociego kataru ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii i przestrzegać jego zaleceń.

Więcej informacji na temat objawów i leczenia najczęstszych kocich chorób znajdziesz na stronie https://cowsierscipiszczy.pl/kot/choroby-kotow/ czasopisma prowadzonego przez lekarzy weterynarii.