O jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe warto zadbać?

0

Ogień to wyjątkowo nieprzewidywalny żywioł, który pozostawia za sobą straty liczone w setkach tysięcy lub nawet milionach złotych. Aby temu przeciwdziałać, konieczne jest zamontowanie systemu przeciwpożarowego, który zadba o bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i mienia.

Plan kluczem do sukcesu

Praca nad zabezpieczeniem budynku zaczyna się na ekranie komputera, wraz z przygotowywaniem projektu obiektu. Już na tym etapie architekt współpracuje ze specjalistą ds. przeciwpożarowych, aby stworzyć projekt systemu, który będzie w stanie skutecznie ochronić budynek przed ogniem. Warto pamiętać, że instalacja przeciwpożarowa musi spełniać wymogi prawne, aby budynek mógł zostać oddany do użytku, dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę jak najwcześniej. Już na etapie stawiania obiektu wykorzystywane są materiały odporne na wysokie temperatury, które zaliczają się do biernych zabezpieczeń pożarowych. Pozwalają one spowolnić rozprzestrzenianie się ognia, co zapewnia ludziom więcej czasu na ewakuację. Do biernych zabezpieczeń zaliczane są m.in. drzwi ognioodporne, specjalne impregnaty, otuliny oraz inne środki, utrudniające zapłon.

Wyprzedzić zagrożenie

Szybkie wykrycie pożaru stanowi najlepszy sposób, aby zredukować straty do minimum, a nawet zdusić pożar w zarodku. Odpowiedni dobór detektorów decyduje o skuteczności całej instalacji, dlatego warto zatrudnić firmę, która wyposażona jest w zabezpieczenia przeciwpożarowe, oraz weźmie pod uwagę wszystkie czynniki. Warunki panujące w pomieszczeniu lub strefie pożarowej decydują o rodzaju oraz ilości urządzeń, podczas gdy na rynku można znaleźć detektory reagujące m.in. na dym, temperaturę, obecność konkretnych gazów lub ognia. Każdy typ ma swoje zalety oraz wady, przez co miejsce ich montażu decyduje o skuteczności wykrywania zagrożenia – w niektórych wypadkach konieczne jest wykorzystania zdublowanych detektorów lub urządzeń dysponujących dwoma rodzajami czujników. 

Sygnalizacja i reakcja

Po wykryciu ognia równolegle aktywowane są trzy kolejne elementy instalacji przeciwpożarowej, czyli:

– system sygnalizacji – odpowiedzialny za poinformowanie przebywających w budynku osób o obecności ognia, co umożliwia wdrożenie procedur ewakuacji. Jednocześnie system sygnalizacji odpowiada za wysłanie zgłoszenia do służb ratunkowych, co pozwala przeprowadzić błyskawiczną akcję gaśniczą;

– system aktywnego przeciwdziałania pożarowi – obejmujące zraszacze oraz urządzenia natryskowe, przewidziane do czynnego zwalczania ognia z wykorzystaniem wody, mgły wodnej, piany oraz gazu;

– system oddymiania – dzielący się na wyciągi grawitacyjne oraz mechaniczne, czyli wykorzystujące naturalny przepływ powietrza lub wiatraki. Obydwa rozwiązania łączy użycie klap oddymiających, otwieranych w momencie wykrycia dymu przez detektory. Wyciągi mechaniczne są droższym rozwiązaniem, a także wymagają osobnego źródła zasilania, jednakże oferują znacznie lepsze osiągi podczas oddymiania klatek schodowych oraz dróg ewakuacji.