Slow life – jak zwolnić w zabieganym świecie?

0

Świat pędzi do przodu, a my z nim. Chyba każdy dobrze zna to uczucie, kiedy na fali motywacji, narzucamy na siebie nowe postanowienia. Może to dotyczyć wielu spraw: napisanie eseju na studia, pójście na siłownie, odwiedzenie znajomych czy nawet proste odpowiedzenie na wiadomości. Ciężko jest znaleźć balans, przez co często odkładamy wszystko na później. Taki mechanizm może okazać się zgubny i warto już teraz spróbować zwolnić i zacząć żyć teraz. 

Zaplanuj swój tydzień

Dobrze jest rozpocząć od zaplanowania tygodnia — ale bez spiny! Nie chodzi o to, żeby jeszcze bardziej wypychać sobie kalendarz. Planowanie w ciągu jednego dnia 8-godzinnego dnia pracy, 1,5-godzinnego treningu na siłowni i ugotowanie obiadu na koniec, nie jest realnym planem, szczególnie jeśli dopiero zaczynamy. Rozłożenie obowiązków na cały tydzień ściągnie trochę stresu z pleców, i być może, łatwiej będzie się do nich zabrać. Z czasem, podczas przygotowywania tygodniowych planów pojawi się nawyk planowania przerw! To bardzo ważne, i o to w tym wszystkim chodzi – żeby znaleźć czas na prawdziwy odpoczynek, bez stresu, że coś powinno się robić. 

Małe zwycięstwa 

Trzeba siebie doceniać. W dniach, kiedy galopujesz od zadania do zadania, nie wiedząc, co się dzieje i czy dasz radę, tym bardziej! Każdego dnia warto próbować osiągnąć swoje własne, małe zwycięstwo – bo nie trzeba zaczynać od Everestu! Okazji jest wiele, można zrobić 5 pompek, wynieść śmieci z domu, pościelić łóżko rano, przeczytać 5 stron książki, może akurat porwie Cię fala motywacji? Zadbajmy o to, żeby na koniec dnia poczuć satysfakcję, z ukończonych małych zadań i może łatwiej będzie, dzięki temu zasnąć.

Wyjazd na łono natury

Gdy już będziemy mieć rozplanowany tydzień i zaczniemy siebie doceniać, to świetną nagrodą może być wyjazd na łono natury! Cisza i spokój, świeże powietrze i trochę aktywności fizycznej  – tak często nie zdajemy sobie sprawy, jakie to zbawienne. Mieszkasz w Poznaniu? Znajdź hotel w okolicy Poznania (http://www.hotelbarczyzna.pl) i wyjedź z miasta. Chociaż na chwilę! Spacer po lesie każdemu dobrze zrobi, a może taka sceneria to dobry moment na trening biegowy? Kontakt z naturą redukuje stres i może po takim wyjeździe, wprowadzimy aktywności na świeżym powietrzu do naszego codziennego życia.

Nie zapominajmy o śnie

Bardzo często słyszymy, jak ktoś mówi, że wyśpi się w grobie – kategoryczne nie! Trzeba się wyspać teraz. Sen to czynność, której nie da się nadrobić i, której nie można przekładać w nieskończoność. To czas, kiedy organizm się regeneruje. Tylko w ten sposób, będziemy mieć siłę na następny dzień. Wieloletnie zaniedbywanie snu może mieć poważne skutki zdrowotne i prowadzić do chronicznego osłabienia. 

Czasami odpuść

We współczesnym świecie jest dużo obowiązków, dlatego nie warto sobie dokładać. Zapisałeś się na kurs tańca, ale tak naprawdę nie masz na to czasu? W taki sposób nowe hobby rzadko sprawia przyjemność. Może to być trudna decyzja, ale czasami warto odpuścić. Za pół roku może będzie bardziej odpowiedni moment. Nie wszystko na raz. 

Nawet, kiedy już od jakiegoś czasu zajmujemy się jakimś hobby, np. sportem, to nie warto dokładać sobie presji. Nie od razu osiąga się niesamowite sukcesy i to jest jak najbardziej normalne. Nie trzeba być mistrzem świata – sama aktywność i rozwijanie swoich zainteresowań jest wystarczające! Gdy momentami będzie brakowało czasu na trening, to odpuśćmy zamartwianie się tą sprawą i wróćmy, kiedy w naszym życiu pojawi się na to przestrzeń.

Wprowadzenie nawyków slow-life to proces, który wymaga czasu. Nie trzeba się przejmować, jeżeli nie wszystkie nawyki uda się wprowadzić od razu. Warto robić małe kroczki w stronę spokojniejszego życia, które przyniesie więcej satysfakcji i ukojenia.