Nowoczesne formy treningowe czy klasyczne podnoszenie hantli?

0

Moda na na sport zdaje się przybierać na mocy z każdym rokiem. Trend ten dostrzegają również kluby fitness i siłownie, które oferują swoim klientom coraz szerszy wachlarz form treningowych, a każdy z nich dba o to, aby wyróżnić się na tle konkurencji czymś oryginalnym. Mimo liczebności takich nowoczesnych zajęć, miłośników strefy wolnych ciężarów nie brakuje. Dziś przyjrzymy się przewadze jednej formy treningowej nad drugą.

Nowoczesne formy treningowe

Do nich zaliczamy zajęcia grupowe o różnym stopniu zaawansowania, które wykorzystują wszelkiego rodzaju przybory treningowe. W ostatnich latach dużą popularnością cieszyły się zajęcia crossfit, które promowane były jako alternatywa dla monotonnych zajęć fitness. Ten rodzaj treningu jest bardzo intensywny i polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń z obciążeniem dostosowanym do możliwości ćwiczącego. Trening ten korzystnie wpływa na szybkość, gibkość, siłę, wytrzymałość oraz wydolność krążeniowo-oddechową. Ponieważ zajęcia te zawierają różne rodzaje ćwiczeń, warto do treningu założyć wygodny, nie krępujący ruchów strój, odpowiednio dopasowane modne buty treningowe męskie lub damskie i rękawiczki sportowe.

Inną formą nowoczesnego treningu jest TRX. Zajęcia odbywają się z użyciem specjalnych, podwieszanych taśm. Trening jest tak opracowany, aby wzmacniał wszystkie mięśnie. Wykorzystanie taśm w treningu nie obciąża kręgosłupa ani stawów, natomiast daje świetne efekty w postaci rozbudowanych i mocnych mięśni. 

Trening interwałowy to z kolei szeroka grupa zajęć polegająca na ćwiczeniu w zmiennym tempie, które stymuluje nasz metabolizm, zwiększając spalanie zarówno w trakcie, jak i po treningu.

Podczas treningu wykorzystywane są ćwiczenia cardio oraz wzmacniające z obciążeniem przy użyciu hantli, kettlebells, sztangi, stepu, piłek i innych przyborów treningowych. Zajęcia są bardzo intensywne i doskonale wpływają na naszą kondycję, siłę oraz wytrzymałość.

Warto również wspomnieć o zajęciach typu survival, które cieszą się rosnącą popularnością w klubach fitness. Trening opiera się na ćwiczeniach wytrzymałościowych, siłowych i kondycyjnych zaczerpniętych z treningów wojskowych. 

Zaletą nowoczesnych form treningowych jest różnorodność zajęć. W większości przypadków każdy trening jest inny lub z innym obciążeniem, dzięki czemu nasze ciało jest cały czas stymulowane do pracy. Zajęcia są urozmaicone różnymi przyborami, więc jedno klasyczne ćwiczenie, jak na przykład przysiad, może być wykonane na wiele sposobów. Należy jednak pamiętać, że większość tego rodzaju zajęć cechuje się wysoką intensywnością. Ponieważ są to zajęcia grupowe, instruktor nie zawsze ma szansę zweryfikować poprawną technikę wykonywania ćwiczeń każdego z nas, co może skutkować kontuzją, zwłaszcza, jeśli trenujemy z  dużym obciążeniem. Ponadto uczestnicząc w takich zajęciach nie mamy wpływu na wybór ćwiczeń czy partii mięśniowych, które mamy zamiar w danym dniu trenować. Zdajemy się całkowicie na plan stworzony przez instruktora, który jest dostosowany do potrzeb całej grupy. 

Ćwiczenie w strefie wolnych ciężarów

Ten klasyczny sposób treningu wybierany jest głównie przez osoby, którym zależy na budowaniu mięśni i rzeźbieniu sylwetki zgodnie z indywidualnie założonym planem. Ćwiczenia z wolnymi ciężarami takimi jak hantle, sztanga czy kettle pozwalają osiągnąć zauważalne efekty, gdyż jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować tempo ich osiągania i w miarę potrzeb dostosowywać obciążenia. Podobnie jak w przypadku nowoczesnych form treningowych, tak i ćwiczenia z wolnymi ciężarami mają swoje zalety i wady.  Wśród korzyści możemy wymienić między innymi dużą elastyczność, jeśli chodzi o wybór dnia i pory treningu – nie musimy więc ograniczać się do wyznaczonych grafikiem godzin, co jest znacznym udogodnieniem dla osób, których tryb życia nie pozwala na dostosowywania się do klubowego harmonogramu. 

Zdecydowaną zaletą takiego treningu jest możliwość dopasowania planu ćwiczeń do własnych potrzeb oraz samopoczucia. Czasem możemy mieć zwyczajnie gorszy dzień, więc tak zmodyfikujemy swój trening, aby mimo wszystko czerpać z niego korzyści. 

Jeśli chodzi o wady, to tę najczęściej wymienianą jest brak profesjonalnego wsparcia podczas treningu, zwłaszcza w zakresie poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń czy ich doboru i dopasowania do naszych oczekiwań. Zdarza się, że w strefie wolnych ciężarów ćwiczą osoby nieprzygotowane do tego rodzaju treningu, które nie są w stanie odpowiednio dobrać obciążenia i w konsekwencji, zamiast zyskiwać na treningu, szkodzą swoim mięśniom i stawom. Ponadto strefa ta narzuca na ćwiczących pewne ograniczenia związane z wykonywaniem niektórych ćwiczeń cardio wymagających większej przestrzeni. Ponieważ strefa wolnych ciężarów jest dostępna dla wszystkich, problem może stanowić oczekiwanie na zwolnienie danego przyboru, który mamy w planach użyć. Może to być dość uciążliwe w przypadku zatłoczonych stref, gdzie nasz trening nie przebiegnie zgodnie z planem. 

Bez względu na to, którą formę zajęć wybierzemy, warto przede wszystkim dbać o swoje bezpieczeństwo i mierzyć siły na zamiary. Nieodpowiednio dopasowane obciążenie czy zbytnie forsowanie swojego organizmu może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj