Dodatkowe powody, by wreszcie zacząć naukę rysunku

0
porady dla zaczynjacych nauke rysunku

Rysowanie to jedna z pierwszych umiejętności, którą nabywa dziecko, gdy uczy się obserwować świat. Ale oprócz najbardziej popularnych rysunków, gdzie kolorowe linie mają przedstawiać rodzinę lub dom, dziecko próbuje także wyrazić swoje pomysły czy fantazje. Z wiekiem często porzuca się chęć rysowania na rzecz odrobienia lekcji czy pracy, ale zawsze można do tego wrócić i nauczyć się rysować. Dodatkowo nauka rysunku w szkole Domin to nie tylko sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu, ale też szereg innych korzyści. 

Dobry pomysł na zabawę z dzieckiem

Wracając do tematu dzieci, pod tym hasłem możemy wyobrazić sobie nie tylko wspólne rysowanie, ale także rysowanie czegoś by dziecku wytłumaczyć np. sposób w jaki działa jakaś maszyna lub pokazać coś nieznanego. W taki sposób możemy też pokazać inne planety, a później razem je pokolorować lub dorysować kosmitów. Niektóre dzieci lubią mieć towarzystwo do zabawy i wręcz nie znoszą, gdy dorośli dają im zabawki i zostawiają je samym sobie. Wtedy warto usiąść razem przy stole i rysować wspólnie lub stworzyć historyjkę do której obrazek będzie ilustracją.

Rozwój wyobraźni i myślenia kreatywnego 

Pusta kartka papieru niekoniecznie musi od razu inspiracją do stworzenia arcydzieła, ale zgodnie z maksymą trening czyni mistrza. Kreatywne myślenie warto po prostu ćwiczyć i dać mu się rozwijać, a do tego potrzeba właśnie miejsca do wyrażania swoich pomysłów. Rysowanie nie musi od razu tyczyć się rzeczy realnych, a narysować możemy wszystko, od ogromnego smoka po owcę w niebieskie kropki. Dzięki temu uczymy się szukać kreatywnych dróg, mniej utartych schematów, a to w życiu codziennym i pracy jest wielką zaletą.

Znalezienie swojej okazji do relaksu

Nawet pomimo początkowych trudności, rysowanie pozwala się niezwykle zrelaksować. Wylanie na papier swoich wyobrażeń czy projektów pomaga w odprężeniu się, bo zdejmuje z naszych barków ciężar myślenia o nich. Szczególnie, gdy dany pomysł chcemy zapamiętać, by go później wykorzystać. Puszczenie wodzy wyobraźni sprawia, że możemy się pobawić kreską, stworzyć coś zabawnego lub pokazać, co nas śmieszy. Nawet skupienie nad poprawnym narysowaniem detali może być okazją, by zapomnieć o codziennym stresie i skoncentrować się w 100% na swojej pracy. Szczególnie pomocne jest to w momencie, gdy przychodzi nam to z łatwością, a rysowanie sprawia wyłącznie przyjemność. 

Ćwiczenie spostrzegawczości i obserwacji świata

By móc narysować smoka, nie musimy go widzieć na żywo, bo wyobraźnia go po prostu stworzy na nasze żądanie. Jednak już narysowanie go tak, by był proporcjonalny i realistyczny wymaga też wiedzy i pamięci. Zdecydowanie trudniej jest przy rzeczywistych modelach. Nawet rysując swój dom czy inny budynek musimy pamiętać, ile ma mieć okien czy też jak wygląda dach i jaki ma kolor. Właśnie to sprawia, że później nie musimy nawet tłumaczyć, co właściwie narysowaliśmy. Podobnie jak przy rysowaniu portretów lub karykatur, bo właśnie szczegóły są tym, co wyróżnia najlepsze rysunki i pozwala od razu rozpoznać, co przedstawiają. 

rysunek architekta
Rysunek Architekta

Poczucie spełnienia i bycia jeszcze lepszym

Zgodnie z ideą piramidy potrzeb Maslowa, ludzie potrzebują zaspokajać również potrzeby wyższego rzędu, m.in. potrzebę samodoskonalenia się. Rozpoczęcie nauki rysowania pomaga dojść do czegoś nowego i osiągnąć cel, który pozwala nam poczuć dumę z samych siebie. Pomocne zwłaszcza będzie zachowanie swoich pierwszych rysunków i porównywanie ich co jakiś czas z najnowszymi, co pomoże naocznie zobaczyć jak wielki progres zachodzi. Nawet jeżeli oznacza to wiele godzin poświęconych na ćwiczeniu kreski to nagrodą jest satysfakcja.

Przepustka na ASP lub architekturę

kurs na architekturę w Warszawie

Niektóre kierunki studiów wymagają, by oprócz zdanej matury umieć również rysować. Architektura i ASP to kierunki, gdzie wypada by studenci znali już proporcję i perspektywę, czasami również anatomię. By osiągnąć zadowalający poziom, warto przeznaczyć na naukę rysunku co najmniej pół roku, by móc powiedzieć, że ma się już podstawy. Jednym wiadomo, że im więcej tym lepiej.  

Zobacz czy ten artykuł Cię nie zaciekawi: Poradnik jak dostać się na architekturę

Można też zarobić dodatkowe pieniądze

Rysownicy zarabiają nie tylko na ilustrowaniu książek lub tworzeniu grafik, jednak to także okazja do zdobycia dodatkowych pieniędzy. Zaczynając nawet od rysowania portretów dla bliskich czy znajomych można przejść później na lepszy poziom i spróbować swoich sił np. przy tworzeniu gier komputerowych. Co prawda nie wszyscy artyści mogą zarobić na tym majątek, jednak zawsze są to nowe fundusze na koncie.

Praca nad poprawą swojego charakteru 

Rysowanie często wymaga dyscypliny i koncentracji, bo raz rozpoczęty rysunek wymaga nie tylko dokończenia, ale też niekiedy poprawek i dokładnego zaplanowania. Nauka trwa długo i wymaga od nas zaangażowania oraz trwania w tym początkowym zapale, by móc powiedzieć, że grafika jest gotowa. Czasami zawziętość sprawia, że artyści potrafią pracować nad jednym rysunkiem wiele godzin by był idealny i spełniał ich wymagania w pełni. Wszystko to wpływa również na kształtowanie charakteru, a później przekłada się na podejście do życia, pracy czy rodziny. 

Przyjemny sposób na zdobycie uznania

Niekiedy szukamy jakiejś umiejętności, która wyróżni nas z tłumu podobnych znajomych i stworzy powód, którym możemy się chwalić na spotkaniach. Być może niewielu z bliskich osób to głęboko zainteresuje, jednak na pewno docenią, że zaczęliśmy się uczyć czegoś nowego i jesteśmy w tym tak dobrzy. Może być to dobry sposób na zaimponowanie, jednak nie należy traktować tego powodu jako głównego przy decyzji o rozpoczęciu nauki rysowania.

Przede wszystkim warto spróbować, nawet jeżeli nie wiążemy z rysowaniem swojej kariery to jednak może być to okazja do odkrycia wspaniałego i przyjemnego hobby. Głównym hasłem, które powinno być jednak zawsze z tyłu głowy jest to, że każdy kiedyś zaczynał i nawet najlepsi artyści jakoś musieli zdobyć wiedzę, którą później potrafili tak wykorzystać, by stworzyć arcydzieła. Być może pomocny będzie również artykuł jak wybrać kurs rysunku – rozterki nowicjusza