Kiedy mogą pomóc Ci dyski przenośne i dlaczego warto je mieć

0

Dyski przenośne, czy mówiąc bardziej ogólnie pamięć zewnętrzna, są jednymi z rzeczy, które sporo straciły na znaczeniu wraz z rozwojem internetu. Obecnie do przechowywania danych możemy skorzystać z chmur czy innych prywatnych serwerowni. Nie zawsze musi być to jednak dobre rozwiązanie, a portable SSD to narzędzie, które może się przydać w wielu sytuacjach. Szerzej opowiemy o tym w artykule poniżej, więc zapraszamy do lektury!

Dyski przenośne – HDD czy portable SSD?

Na samym początku warto sprawdzić, jaki wybór mają osoby, które interesują dyski przenośne. Te urządzenia zazwyczaj znajdziemy na rynku w dwóch wersjach – HDD i portable SSD. Jaka jest różnica pomiędzy nimi?

HDD to starsza metoda zapisu, która do przechowywania danych korzysta z dysków magnetycznych. Dyski przenośne wykonane w tej technologii cechują się sporą wytrzymałością i pojemnością, ale oferowana przez nie szybkość pozostawia trochę do życzenia. Na drugim biegunie znajdziemy dyski zewnętrzne wykonane w technologii SSD. Ich metoda działania niewiele różni się od pamięci zewnętrznej typu pendrive, co gwarantuje im ogromną szybkość przesyłu i odbioru danych, jednak idzie to w parze z nieco wyższą ceną tego rozwiązania w porównaniu do modeli dysków HDD.

Dyski przenośne, czy chmury? Co wybrać?

Obecnie mamy spore pole do manewru, jeśli chodzi o wybór sposobu, w jaki chcemy przechowywać nasze dane. Możemy postawić już nie tylko na dyski zewnętrzne, ale również chmury, czyli prywatne serwerownie umożliwiające umieszczenie na nich swoich plików. Czy w związku z tym dyski stają się już przestarzałą i niepotrzebną technologią?

Absolutnie nie! Pamiętajmy, że chociaż opcja trzymania wszystkich potrzebnych nam danych w sieci jest bardzo kusząca, ma ona także swoje wady. Podstawową z nich jest oczywiście bezpieczeństwo danych. Nie chcemy tutaj powiedzieć, że wycieki plików z internetowych chmur zdarzają się często, ale zdecydowanie jest na to większa szansa niż kradzież plików z dysków przenośnych. 

Pamiętajmy również o tym, że kiedy umieszczamy jakieś dane w serwerowni, to przestajemy mieć nad nimi pełną kontrolę. Może się zdarzyć taka sytuacja, że wybrana przez nas chmura skończy swoją działalność, a nasze pliki po prostu znikną. W przypadku dysków zewnętrznych to ryzyko również jest ograniczone.

Portable SSD – również do gier?

Dochodzimy tutaj do kwestii, która ma największe znaczenie w kontekście wyboru pomiędzy chmurą a pamięcią zewnętrzną. Mianowicie chodzi tutaj o pojemność i szybkość obu rozwiązań. Dysk SSD jest w stanie pomieścić ogromne ilości danych i obsługiwać je z dużą szybkością, czego nie zagwarantuje nam żadna chmura. Korzystając z portable SSD, można nawet grać w gry, kiedy dysk będzie podłączony do naszego laptopa przez port USB bez żadnych strat na jakości czy szybkości rozgrywki.

Dyski fizyczne oferują nam również dużą pojemność, co daje nam sporo miejsca na nasze dane. W większości chmur tak duże ilości gigabajtów będą się wiązały z podobnie wysokimi kosztami – dysk SSD czy HDD może się tutaj okazać lepszą opcją.

Arktykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.