Mile widziany status studenta

0

Mile widziany status studenta – to dopisek, który bardzo często pojawia się w ofertach pracy. Szczególnie gdy zajęcie nie wymaga posiadania wielkiego doświadczenia. Dlaczego pracodawcy tak chętnie zatrudniają ludzi pobierających naukę? Jaka umowa jest korzystna w przypadku powierzenia pracy studentowi?

Kto ma status studenta?

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przysługuje osobom, które pobierają naukę w szkole ponadpodstawowej lub policealnej i nie ukończyły 26 lat.  Po zakończeniu roku szkolnego zwolnienie obowiązuje do 31 sierpnia. Uczniowie liceum lub technikum, które dostały się na studia wyższe, mają przedłużony ten okres do 30 września. Status studenta zyskuje się z dniem immatrykulacji lub 1 października, gdyby ślubowanie miało odbyć się później. Obejmuje on również osoby, które postanowiły skorzystać z urlopu dziekańskiego, o ile mają mniej niż 26 lat. Status studenta przestaje obowiązywać wraz z wykreśleniem z grona studentów lub ze zdaniem egzaminu dyplomowego. Warto wspomnieć, że osobom pobierającym naukę na studiach podyplomowych i doktorantom ten status nie przysługuje.  W momencie ukończenia studiów pierwszego stopnia, nim rozpocznie się studia magisterskie, również obowiązują pełne składki na ubezpieczenie społeczne.

Należy nadmienić, że status studenta nie jest zależny od trybu pobierania nauki. Przysługuje zarówno studentom dziennym, jak i wieczorowym i zaocznym na uczelniach państwowych i prywatnych.

Umowa o pracę czy umowa zlecenie/o dzieło?

Nawiązując ze studentem umowę zlecenie, pracodawca nie odprowadza za niego składki emerytalnej, chorobowej, zdrowotnej, rentowej i wypadkowej. Osoby, które się kształcą, są ubezpieczone przez wpisanie na polisę pracujących rodziców lub dziadków, jeżeli rodzice nie są ubezpieczeni. Mogą skorzystać też z dopisania do ubezpieczenia osoby, z którym zawarły związek małżeński, jeśli pracuje. Status studenta w przypadku umowy zlecenie zwalnia również z opłacania podatku dochodowego. Z tego rodzaju przywilejów nie ma przy umowie o pracę. W tym przypadku pracodawca musi opłacać pełnowymiarowe składki, jak za każdego innego pracownika i odprowadzany jest również podatek.

Gdzie szukać studentów do pracy?

Studenci są pożądani na rynku pracy. Oszczędności związane z płaceniem składek nie są jedyną korzyścią, jaką zyskuje pracodawca. Zatrudniając na umowę o pracę, nie trzeba płacić ekwiwalentu za urlop i chorobowe. Nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego i ochrona przed wypowiedzeniem umowy. Studenci chętnie podejmują się zajęcia, ponieważ przewidziana kwota brutto dla zwykłego pracownika, w ich wypadku jest kwotą netto, otrzymują nieoskładkowaną całość „na rękę”. W roku 2022 minimalna kwota wynagrodzenia godzinowego wynosiła 19,70 zł. Pracodawcy cenią u młodych ludzi zapał, kreatywność, otwartość i zdolność do szybkiego zdobywania wiedzy. Studenci zazwyczaj doskonale orientują się w nowych technologiach, znają języki obce, są komunikatywni. Gdzie ich znaleźć? Umożliwi to aplikacja do zatrudniania pracowników Workinn.app, która zrzesza pracowników z branży event, MICE i HORECA. Można w niej zamieścić ogłoszenie, na które odpowiedzą kandydaci, którym odpowiadają przedstawione warunki i termin wykonywania zajęcia. Warto zarejestrować się w portalu, by zapełnić braki kadrowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj