Jak założyć działalność gospodarczą online? Wszystkie potrzebne informacje w pigułce

0

Jeśli planujesz założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, możesz to zrobić w urzędzie lub zdalnie – bez wychodzenia w domu. Otwarcie firmy online jest bardzo proste, ponieważ wystarczy do tego jedynie dostęp do komputera z Internetem i profil zaufany. Sprawdź, jak założyć własną działalność gospodarczą, nie wstając z fotela i czy taka opcja zawsze jest dla Ciebie dostępna.

Otwarcie działalności gospodarczej – zdalnie czy stacjonarnie?

Założenie działalności gospodarczej online jest niezwykle wygodne. Nie musisz stać w kolejce w urzędzie miasta lub gminy, nie musisz drukować i kompletować dokumentów, nie musisz nawet wychodzić z domu. Wszystkie formalności możesz przeprowadzić online, na specjalnie przygotowanym do tego portalu dla przyszłych przedsiębiorców. Oszczędność czasu i wysiłku jest zatem ogromna.

Z takiej opcji najczęściej korzystają osoby planujące założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). Spółkę również można otworzyć online, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (ekrs.ms.gov.pl/s24), jednak w tym przypadku formalności jest znacznie więcej.

Jest to dostępne dla podmiotów o następujących formach prawnych:

  • spółka jawna,
  • spółka komandytowa,
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • prosta spółka akcyjna.

Jeśli chcesz założyć inny rodzaj spółki, nie obejdzie się bez wizyty w urzędzie.

Stacjonarne otwarcie działalności gospodarczej jest wciąż popularne. Korzystają z niego osoby, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą robić tego przez Internet. Warto pamiętać, że dokonanie formalności w sposób tradycyjny też jest dostępne. Forma zdalna stanowi jedynie ułatwienie całego procesu i zdecydowanie warto się na nią zdecydować, jeśli tylko masz taką możliwość.

Jak założyć działalność gospodarczą – krok po kroku

Załóżmy, że interesuje Cię założenie działalności gospodarczej online w formie jednoosobowej (JDG). Co powinieneś zrobić? Przede wszystkim założyć profil zaufany, ponieważ za jego pomocą wykonasz całą procedurę zdalnie.

Otwarcie działalności gospodarczej przeprowadzisz w kilku prostych krokach.

Zbierz potrzebne dane

Założenie działalności gospodarczej przez Internet jest bardzo łatwe, jednak w tym przypadku też musisz zadbać o przygotowanie niezbędnych informacji, które przekażesz do urzędu w formie zdalnej.

Musisz określić:

  • nazwę firmy – w przypadku JDG jest to zwykle imię i nazwisko przedsiębiorcy, choć nie jest to konieczne,
  • adres firmy – może to być Twój adres zamieszkania, choć nie musi,
  • kody PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności – to numery, które są przyporządkowane do określonych typów działalności. Musisz wybrać co najmniej jeden, a najczęściej podaje się ich kilka.

Podanie tych danych wystarczy do otwarcia działalności gospodarczej.

Złóż wniosek o wpis do CEIDG

Założenie działalności gospodarczej online i stacjonarnie zawsze wymaga złożenia wniosku do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to najważniejsza formalność, którą trzeba dopełnić, by stać się pełnoprawnym przedsiębiorcą.

Za pośrednictwem profilu zaufanego wypełniasz wniosek o utworzenie działalności gospodarczej. Robisz to w automatycznym kreatorze – podajesz jedynie wymagane dane. Wirtualny dokument zostanie przekazany do:

  • Głównego Urzędu Statystycznego,
  • Urzędu Skarbowego,
  • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli zostanie przyjęty – gratulację! Właśnie założyłeś swoją firmę przez Internet.

Wybierz formę opodatkowania

Każdy przedsiębiorca musi odprowadzać podatki. Możesz jednak określić, na jakich zasadach będziesz je rozliczał. W zależności od charakteru Twojej działalności niektóre formy mogą być bardziej opłacalne, a inne mniej.

Większość osób fizycznych prowadzących JDG wybiera podatek na zasadach ogólnych. Oznacza to, że dochód roczny do kwoty 85 528 złotych jest obarczony zobowiązaniem o wartości 17%, a dochód ponad tę kwotę wymaga odprowadzenia podatku w wysokości 32% od nadwyżki. Inne opcje to podatek liniowy ze stałą stawką 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa.

Założenie działalności gospodarczej online nie jest skomplikowane. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu – za pomocą kilku kliknięć. Warto jednak mieć świadomość, że otwarcie własnej firmy to z poważna decyzja i nie można działać pochopnie, mimo że formalności są ograniczone do minimum.