Czy pozwalać dziecku oglądać telewizję?

0

Wielu rodziców zastanawia się czy powinni pozwalać swojemu dziecku oglądać tv. Czasami można usłyszeć opinie, że dziecko w żadnym przypadku nie powinno oglądać telewizji. Jednocześnie Ci sami rodzice pozwalają już maluchom na bawienie się smartfonem. Oczywiście jest jeszcze grupa rodziców, która nie tylko tv, ale i Internet uznaje za „zło”. A jak jest prawda? Czy dziecko może oglądać tv? Poznajcie tylko fakty i zero mitów.

Czy dziecko może oglądać tv?

Niektórzy uważają, że oglądanie tv jest szkodliwe. Ale nie jest to prawda. Wszystko zależy do tego, ile czasu ogląda się tv. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale i osób dorosłych. Przede wszystkim oglądanie telewizji nie może być sposobem na nudę. Rodzice również nie powinni pozwalać dziecku na oglądanie tv przez długie godziny tylko po to, aby mieć trochę spokoju. Dziecko może oglądać odpowiednie dla jego wieku bajki czy programy popularnonaukowe, które mają jakąś wartość merytoryczną. Zasadniczo nie ma typowych przeciwwskazań, dlaczego dziecko nie może przez 10 czy 20 minut obejrzeć filmu animowanego. W małych ilościach oglądanie tv może być nawet zalecane, bo pozwala na rozbudowanie języka, ale i wartości merytoryczne przekazywane w programach będą miały znaczenie dla dalszej edukacji jeszcze małego dziecka. Trzeba jeszcze pamiętać, że tak jak w przypadku Internetu, całkowite ograniczanie, czy nawet zabranianie oglądania telewizji, może odnieść odwrotny skutek. Przede wszystkim dziecko będzie szukało okazji, by popatrzeć w ekran. Ale nie bez znaczenia jest fakt, że może być odizolowane od grupy rówieśniczej, wszak jego pojęcie o niektórych tematach dotyczących choćby popularnych bajek czy programów będzie zerowe. Pomyślcie tylko czy chcecie sprawić, że Wasze dziecko będzie się izolować bądź będzie czuło się gorsze od innych?

Zasady oglądania tv, czyli czas na higienę

Tak jak wszystko, tak i telewizja w nadmiarze jest szkodliwa. Jednak kilkunastominutowe seanse przez tv już szkodliwe nie są. Na pewno każdy rodzic powinien wprowadzić konkretne zasady korzystania z tv. Rzeczą nadrzędną jest to, by wybierać tylko i wyłącznie takie programy, które dostosowane są do wieku dziecka, ale też jego możliwości poznawczych czy też emocjonalnych. Każde dziecko jest inne, zatem to, co dla jednych dzieci będzie dobre, dla innych już nie musi takie być. Dlatego informacje jakie pojawiają się w górnym rogu danego programu, które informują o tym dla jakiego wieku dany program jest polecany są tylko umowne. To rodzice powinni znać swoje dziecko najlepiej, by wiedzieć, czy jest na dany program gotowe, czy też nie. Tutaj możemy Wam polecić tv w Białymstoku, gdzie znajdziecie różnorodne kanały także te dla dzieci. Są też inne zasady, które dotyczą higieny związanej z oglądaniem tv. Tak jak już wspominaliśmy oglądanie tv nie może być sposobem na nudę, a więc rodzice nie mogą włączać telewizora za każdym razem, gdy dziecku się nudzi bądź też gdy chcą odpocząć. Dziecko może oglądać tv przez 10-15 minut, co dotyczy dzieci w wieku 3-4 lat. Natomiast dziecko do 3 lat raczej jeszcze nie powinno oglądać tv. Kolejną ważną rzeczą jest to, że dziecko nie może spożywać posiłków przed tv, bo to jest dla niego rozpraszające.

Jak dawkować tv?

Rodzice powinni pozwalać dziecku na oglądanie tv, ale jednak powinni sprawować pieczę, ile czasu ogląda. Warto też rozmawiać na temat obejrzanych treści. Można poruszyć temat, jakie uczucia dany program wywołał w dziecku. Oczywiście oglądanie tv może rzeczywiście mieć pozytywny wpływ na dzieciaki. Niewątpliwie odpowiednio dobrane programy mogą wzmacniać potencjał intelektualny, a przy tym rozwijać różnorodne umiejętności. Dziecko może uczyć się języków obcych, ale też znaleźć zainteresowania, a przy tym może poszerzyć wiadomości dotyczące interesujących go tematów. Warto wiedzieć, że dobrą telewizję w Białymstoku oferuje Koba. Dostępne są pakiety idealne dla całej rodziny, ale i dla najmłodszych i to w nader korzystniej cenie.

Dziecko naśladuje rodziców

Musimy też wspomnieć o tym, że to wy jesteście dla swoich dzieci najlepszym przykładem. Jeżeli więc zależy Wam, by dziecko nie chciało przez cały dzień oglądać tv, to musicie zadbać o dobrą organizację czasu. Jednocześnie sami nie możecie spędzać godzin patrząc w ekran, co dotyczy też smartfonów.