Dieta keto – dla kogo to dobry wybór?

0

Zbilansowana dieta wpisuje się w zdrowy styl życia. Jest niewątpliwie bardzo ważna dla zachowania młodości na dłużej, ale też dzięki niej zmniejsza się ryzyko wielu chorób. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się diety, które reklamowane są jako swoiste diety cud, dzięki którym człowiek ma zachować zdrowie, ale może też wyzdrowieć. Dziś na warsztat weźmiemy dietę keto. Co warto o niej wiedzieć? Czy to dobra dieta dla wszystkich?

Zasady diety keto

Zacznijmy od tego, czym jest dieta keto. Jest to klasyczna dieta eliminacyjna, która do tego jest bardzo restrykcyjna. Choć jej zasady są bardzo proste. Z jadłospisu należy wyeliminować węglowodany na rzecz tłuszczów. Rolą węglowodanów jest między innymi dostarczenie organizmowi energii. A jako, że rezygnuje się z ich spożycia, energia musi pochodzić z tłuszczów. Należy spożywać około 70% białka, zaś wyeliminować całkowicie węglowodany, bądź też zmniejszyć ich podaż do 5%. Aby dokładnie zrozumieć na czym polega działanie diety należy wiedzieć, że energię dla mięśni i mózgu dostarcza glukoza. Za jej transport odpowiada insulina, ale gdy glukozy jest za dużo dochodzi do otyłości czy nadwagi i zwiększa się też ryzyko cukrzycy. Dieta keto zakłada, że należy zwiększyć podaż białka przy eliminacji węglowodanów. W konsekwencji tego dochodzi do zjawiska zwanego ketozą. Czym jest właśnie ketoza? Otóż to nic innego jak stan metaboliczny, w którym dochodzi do zwiększenia stężenia ciał ketonowych (tj. kwasu 3-hydroksymasłowego, kwas acetooctowego i acetonu) we krwi. Energia zostaje więc dostarczona organizmowi z ciał ketonowych. Skoro ketoza powoduje rozpad tłuszczów, to na takiej diecie można też schudnąć i trzeba przyznać, że często chudnie się około 1-2 kg na tydzień.

Dieta keto to dieta medyczna

Dieta keto jest zasadniczo dietą medyczną, która powinna być stosowana tylko i wyłącznie w określonych przypadkach medycznych. Badania pokazują, że wykazuje skuteczność w leczeniu chorób: zespołu D’Rose’a czy Retta i Draveta. Ale lekarze zalecają jest stosowanie w przypadku stwardnienia guzowatego, a nawet padaczki lekoopornej u dzieci. Zalecana jest w przypadku choroby Parkinsona. Prowadzone są też badania na temat wzmacniania procesu leczniczego u osób chorych na nowotwory mózgu, choć tutaj nie ma jeszcze żadnych pewnych wyników, które potwierdzają tezę, że dieta powinna być stosowana u osób z niektórymi typami nowotworów. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że taka dieta często jest traktowana jako dieta odchudzająca, choć jej założenie takie nie jest. Jedno jest pewne nie należy jej stosować ot tak pod wpływem impulsu. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi czy akurat w danym przypadku jest ona zalecana. U osób z otyłością często dopuszczane jest stosowanie diety keto, ale tylko pod nadzorem lekarza. Duże znaczenie ma także samo przygotowanie posiłków, które muszą być dobrze przyswajalne. Nie wystarczy tylko jadać tłustego mięsa. Dlatego diety lepiej nie przygotowywać na własną rękę. Najlepiej postawić na catering keto. Dzięki temu nie trzeba obawiać się niedoborów.

Skutki uboczne diety keto

Dieta keto odpowiednio wprowadzona i nadzorowana zasadniczo uważana jest za bezpieczną. Ale nadal musi ją prowadzić lekarz. Na pewno nie można przejść na dietę keto tylko po to, aby schudnąć. Należy zdawać sobie sprawę, że powoduje ona efekty uboczne. Przede wszystkim mogą pojawić się problemy trawienne, ale też problemy z biegunkami tłuszczowymi. Do tego jeszcze będąc na diecie keto może pojawić się ospałość, ale też bóle brzucha. Dlatego tak ważne jest to, by skonsultować się z lekarzem. Jeżeli przechodzicie na dietę ketogeniczną catering dietetyczny będzie dla Was dobrym wyborem.

Zdrowa dieta to zbilansowana dieta

Jeżeli nie zmagacie się z dolegliwościami czy chorobami, które uzasadniają stosowanie diety keto, to na własną rękę nie należy na nią przechodzić, bo to niebezpieczne. Jeżeli chcecie schudnąć, to postawcie na prostą zbilansowaną dietę na bazie dużej ilości warzyw. Zrezygnujecie z jedzenia śmieciowego, czyli fast foodów, ale też napojów kolorowych. Jedzcie mniejsze porcje, ale częściej i nie zapomnijcie jak ważna jest aktywność fizyczna.

Materiał zewnętrzny. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące produktu lub usług, zalecamy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.