Jaka karta pamięci do telefonu?

0

Wybierając kartę pamięci do telefonu należy mieć na uwadze kilka parametrów, jakimi opisuje się te niewielkie magazyny danych. Ważna jest nie tylko pojemność, ale również prędkość transferów. Jaka karta pamięci do telefonu będzie najlepsza?

Karta pamięci do telefonu – jaką wybrać?

Priorytetowym parametrem jest oczywiście pojemność, ale nie warto inwestować w największe modele, jeśli nie będziemy w stanie wykorzystać ich potencjału. Wtedy różnicę w cenie lepiej zainwestować w model szybszy lub posiadający ważne cechy np. gwarancję zapisu dużej ilości danych. Poza tym karty pamięci mogą być w różny sposób opisywane np. microSD, jak również microSDXC. Co oznaczają te dwie litery na końcu? Otóż to proste określenie pojemności. Przykładowo karty microSD to modele o pojemności do 2 GB, natomiast microSDHC to karty o pojemności od 2 do 32 GB. Karty o pojemności powyżej 32 GB określa się jako microSDXC. Przyjęło się jednak, że ogólną i potoczną nazwą na ten rodzaj magazynu danych jest microSD.

Ponadprzeciętna trwałość czy szybkość zapisu?

Podczas gdy większość kart microSD wygląda podobnie i na pierwszy rzut oka różnią się przede wszystkim pojemnością, są pewne parametry, które je zdecydowanie dzielą na różne grupy. Większość prostych modeli dzieli się głównie na pojemność i prędkości odczytu i zapisu, ale modele dla wymagających użytkowników dzielą się na takie, które są trwalsze, mają większą odporność na liczbę wejść/wyjść itp. 

Przykładowo, jeśli ktoś bardzo często nagrywa, robi zdjęcia, wymienia dane w smartfonie, korzysta z mobilnej nawigacji, monitoringu i niemal bezustannie zapisuje, kasuje i nadpisuje dane na karcie pamięci, powinien zwrócić uwagę na model PRO Endurance o pojemności 32, 64, 128 lub 256 GB. To opracowana z myślą o długotrwałej sprawności karta, przystosowana do bardzo intensywnego użytkowania. Wystarczy wspomnieć, że karta tego typu jest w stanie wytrzymać nawet 140 000 godzin rejestracji filmów i nadpisywania danych. Dodatkowo, producent oferuje aż 5 lat ograniczonej gwarancji. O sprawności i jakości może świadczyć ograniczona gwarancja na okres do 5 lat. 

Ciekawą alternatywą są karty pamięci microSD z serii EVO Plus o pojemności 64, 128, 256 a nawet 512 GB. Karta pamięci EVO Plus jest zgodna ze standardami UHS-I i klasą szybkości U3 (Klasa 10) co oznacza szybkości transferów do 130 MB/s. Seria zdjęć w wysokiej rozdzielczości? A może nagrywanie filmu 4K? Możesz mieć pewność, że każda chwila będzie zapisana w pamięci karty szybko i bezproblemowo.

Artykuł powstał przy współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.