Home LifeStyle Trekking w górach zimą – jak się do niego przygotować?

Trekking w górach zimą – jak się do niego przygotować?

0

Góry w zimowej scenerii potrafią rozkochać w sobie każdego. Przy sprzyjającej, bezwietrznej pogodzie, śnieżnobiała pokrywa śniegu, otulona promieniami słońca, zapewnia krajobrazy, obok których nie sposób przejść obojętnie. Poszukując jednak takich wrażeń, trzeba pamiętać, że góry potrafią zaskoczyć błyskawiczną zmianą pogody, która zwłaszcza zimą wymaga odpowiedniego przygotowania do każdej wędrówki. Co zabrać ze sobą, aby zawsze czuć się bezpiecznie?

Przede wszystkim komfort cieplny

Właściwie dobrana odzież i odpowiedni ekwipunek w plecaku to podstawa, bez której nie powinno się ruszać na zimowy trekking, nawet w niskich górach. Warto zacząć od bielizny termicznej, która nie tylko właściwe zabezpieczy ciało przed zimnem, ale też pozwoli odprowadzić nadmiar wilgoci. Na wierzch idealne będą ocieplane spodnie zimowe oraz zimowa kurtka sportowa. Ważne, żeby wykonane były z wysokiej jakości materiałów, odpornych na przemakanie i przepuszczających powietrze. Ciepłe rękawiczki, szalik i nakrycie głowy dopełnią całość.

Szykując się na górską wycieczkę w okresie zimowym nie można zapomnieć o odpowiednich butach. Specjalistyczne obuwie trekkingowe na zimę powinno posiadać dobre ocieplenie, stabilną, antypoślizgową podeszwę i pewne wiązania. Jednak buty męskie na zimę czy damskie modele trekkingów na śnieg mogą nie wystarczyć i warto to zawsze mieć na uwadze. W zimie nieodzownym elementem wyposażenia są raczki lub raki – w zależności od tego, w jakich górach planujemy trekking. Ważne, aby dobierając odpowiedni rozmiar, dysponować już właściwymi butami i to do nich dopasować nakładki, jeszcze zanim wyruszymy w drogę.

Komfortowo i bezpiecznie

Planując zimowy trekking, pamiętać należy o tym, że zimowe dni są krótkie, a pogodna kapryśna, dlatego warto rozpocząć marsz stosunkowo wcześnie, zostawiając sobie odpowiedni zapas czasu do zmierzchu. Nie należy jednak rezygnować z czołówki, która nie zajmie w plecaku dużo miejsca, a zawsze może okazać się przydatna. Naładowany telefon i powerbank będą dodatkowym zabezpieczeniem w razie komplikacji na trasie. Aby dopełnić całego ekwipunku warto zadbać o węglowodanowe przekąski i ciepły napój w dobrym jakościowo termosie. Dla wyjątkowych zmarzluchów przyda się ogrzewacz do rąk – mały, a bardzo funkcjonalny gadżet, który pozwala szybko rozgrzać ręce.

W plecaku powinna znaleźć się także dodatkowa para rękawiczek, balsam do ust i krem ochronny, a także chusteczki i gotówka – ją zawsze warto mieć przy sobie. Ruszając w drogę, rozsądnie jest ubrać się wygodnie, a całą odzież i damskie obuwie trekkingowi oraz buty męskie na zimę wrzucić do bagażnika. Prowadzenie auta czy podróż komunikacją publiczną w takim stroju i butach może okazać się mało komfortowe, a dodatkowo skutkować może przegrzaniem, które już na początku wędrówki przysporzy wiele problemów.

Gotowi na zimowe wyzwania w górach? Odpowiednie przygotowanie do śnieżnego trekkingu zapewni tak ważne bezpieczeństwo i komfort, dzięki któremu całą swoją uwagę skupić będzie można na wrażeniach, których zimą na pewno w żadnych górach nie zabraknie.

NO COMMENTS

Exit mobile version