Zabytkowa śluza Guzianka będzie zmodernizowana

0

Rok mają potrwać prace przy remoncie, liczącej sobie 143 lata, śluzy Guzianka I, która łączy jeziora Guzianka Mała i Bełdany; właśnie podpisano umowę z wykonawcą modernizacji. To kolejny element, rozpoczętego w 2016 roku, projektu rozbudowy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Niebagatelną rolę w podzielonym na trzy etapy projekcie odgrywają Fundusze Europejskie, ujęte w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko–Mazurskiego na lata 2014–2020. To blisko 147 mln zł, przy całkowitych kosztach przedsięwzięcia wynoszących ok. 173 mln zł.  

W ramach projektu w połowie 2020 roku oddano do użytku śluzę Guzianka II, która odciążyła zabytkowe mazurskie wrota. Był to pierwszy tego typu obiekt zbudowany po wojnie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. 

Remont Guzianki I – jak poinformowały Wody Polskie – pochłonie 16 mln zł. Prace remontowe obejmą m.in. wymianę wrót górnych i dolnych wraz z kładkami, uszczelnienie, remont ubezpieczeń i skarp oraz wzmocnienie podłoża śluzy i rozbudowę sterówki. 

Guzianka I została wybudowana w 1879 r. Ma 44 m długości i ponad 15 m szerokości liczonej po koronie śluzy. Pierwotnie wykonana została z drewna, a w 1899 roku została zmodernizowana. Obecnie ma konstrukcję betonową ze stalowymi wrotami. Różnica poziomów wody pomiędzy połączonymi śluzą jeziorami to ok. 2,2 m. 

Liczba wodniaków na mazurskich jeziorach wzrasta z roku na rok, dlatego tak ważne jest dbanie o infrastrukturę i rozwój szlaków wodnych regionu. W ubiegłym sezonie przez „starą” Guziankę prześluzowano około 7 tys. jednostek pływających, natomiast przez nową śluzę Guzianka II – blisko 12 tys. jednostek.

Remont śluzy jest jednym z elementów trzeciego etapu projektu obejmującego budowę i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt jest realizowany na podstawie umowy partnerskiej pomiędzy Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 a Wodami Polskimi. 

Wody Polskie – jako zarządca wód – prowadzą na kanałach mazurskich prace remontowe o wartości ponad 300 mln zł. Obecnie trwają prace na kanale Węgorzewskim i Szymońskim oraz śluzie Karwik. Niebawem zostanie podpisana umowa na remont Kanału Łuczańskiego w Giżycku. Wcześniej oddano do użytku wodniakom m.in. kanały: Mioduński, Tałcki, Grunwaldzki i Piękna Góra. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj